Vrácení daně na původní úroveň označuje poslanec Skopal za klíčové pro rozvoj pivovarnictví. Snížení by podle něj mělo přinést stabilizaci výroby piva a v konečném důsledku vyšší výběry daně. "Snížení spotřební daně z piva s sebou přinese i oživení pivovarnického průmyslu a navazujících odvětví," argumentuje v důvodové zprávě.
Český svaz pivovarů a sladoven minulý týden uvedl, že se zvýšení daně odrazilo v poklesu spotřeby tuzemského piva. Místo očekávaných 1,3 miliardy korun vybral stát podle svazu navíc 345 milionů korun.
"Ministerstvo financí situaci ohledně výběru spotřebních daní pečlivě monitoruje a analyzuje. My sami snížení sazby spotřební daně navrhovat nebudeme, ale respektujeme právo každého poslance takový návrh předložit," řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Největší pijáci piva. Po Češích Irové
Skopal argumentuje také tím, že i po navrhovaném snížení bude daň nižší než v sousedním Německu. Základní sazba daně za hektolitr by podle jeho návrhu měla klesnout ze současných 32 korun za 24 korun za hektolitr. Snížit se mají i sazby pro malé nezávislé pivovary, které jsou odstupňovány podle jejich výstavu.
Členské pivovary svazu vyrobily loni 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procenta méně než v roce 2009. Přestože v Česku již několik let klesá spotřeba piva, zůstávají Češi největšími pijáky pěnivého moku na světě. Loňský průměr na hlavu a rok dosahoval 134 litrů, což stále Čechy řadí na první místo před druhé Iry.
Čtěte:
Vyšší daň na pivo státu tolik nepomohla. Pivovary ničí. Kalousek neustoupí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk