Rusko hledá někoho, kdo by torpédoval v EU protiruské sankce
Poslanec se také domnívá, že existuje scénář na shození současné vlády v Praze a k následnému nastolení vlády ochotné sehrát roli proruského koně, která by nabourala v sankcích Evropskou unii. Gabal tak usuzuje na základě různých indicií, z nichž jedna se jej přímo dotýká. „S poradcem premiéra Otou Novotným jsme domlouvali přizvání externích odborníků k debatě, která by nás dovedla k hlubšímu porozumění tomu, co si česká společnost spojuje s migrační krizí a obavami z islámu. Naše e-mailová komunikace se objevila v poště ukradené Bohuslavu Sobotkovi. A byla manipulativně využita Aeronetem a dalšími proruskými servery k diskreditaci ministerského předsedy a podkopání jeho pozice. Předkládali to jako důkaz, že premiér připravuje českou společnost na zavalení Česka hordami uprchlíků, které sem vtrhnou v jeho režii,“ uvedl Gabal.
Celý text je ZDE.
Podle něj Rusko hledá někoho, kdo by sankce torpédoval v Radě EU. „Na to stačí jeden stát. A myslím, že Rusko by Českou republiku rádo použilo jako Trojského koně. Prvním předpokladem k tomu je odstranění premiéra a výměna vlády,“ myslí si poslanec. A vysvětlil, jak by to mohlo probíhat: V případě pádu současné vlády by prezident mohl jmenovat provizorní kabinet, jakousi Rusnokovu vládu II. „Ta by zřejmě nezískala důvěru v parlamentu, ale nějaký čas by vládla v demisi. Což by ale stačilo, aby Zeman napomohl tomu, co slibuje Rusům ve svých výrocích, že je třeba protiruské sankce zrušit jako naprostou ekonomickou hloupost,“ řekl Gabal.
Proruské weby jsou podobně nebezpečné jako weby antisemitské
Ohledně jeho návrhu na blokování proruských webů server upozornil, že bychom se tak možná snížili na úroveň právě ruských nebo čínských autokratů, kteří také ruší opoziční weby. „Položil byste mi takovou otázku, kdybych mluvil o nutnosti mazat krajně islamistické nebo antisemitské weby, což se běžně děje v řadě demokratických zemí, aniž se o tom nějak zásadně diskutuje?“ reagoval Gabal. A dodal, že z hlediska snahy zlikvidovat západní demokracii a liberální prostředí jsou proruské weby srovnatelně nebezpečné.
Na otázku, kdo by rozhodoval o vypnutí webů šířících ruskou propagandu, pak odpověděl: „Jednoznačně soudy. Jen ty mohou stavět jasné ústavní mantinely, co je ještě možné v rámci svobodného diskurzu. Pokud se někdo systematicky snaží destruovat naše ústavní poměry, oslabovat naši suverenitu, je to důvod pro podání žaloby. Soudní cestou jsme přece dosáhli rozpuštění extremistické politické strany. Přitom už podání žaloby na některé z nejagresivnějších proruských webů šířících lži, denunciace, pomluvy a různé formy xenofobie by mohlo mít odstrašující charakter,“ domnívá se poslanec Gabal.
Na námitku, že bychom soudně vypínaným webům dávali punc šiřitelů potlačované pravdy, pak odpověděl: „Pro někoho to tak může vyznít. Určitě by taková kritika přicházela z Ruska. Ale to by byl jen další důkaz, že se musíme bránit. My je prostě nemůžeme tady nechat volně řádit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam