Už dva roky zastupujete občany Moravskoslezského kraje v Poslanecké sněmovně. Za tuto dobu jste se podílel na návrzích celkem 18 zákonů. Kolik z nich již bylo schváleno?
Z celkových 18 návrhů zákonů, které jsem společně s kolegyněmi a kolegy předložil, byl zatím schválen zákon o registru smluv, který přináší povinnost veřejným organizacím zveřejňovat smlouvy na internetu. Dalších devět zákonů je stále v legislativním procesu, o některých jednáme v Poslanecké sněmovně, popřípadě v Senátu. Například o novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která předpokládá zrušení statisícových poplatků za vynětí pozemku z půdního fondu, zatěžujících především rodiny a obce.
Který z nich považujete za nejzásadnější, pokud se to tak dá říci? A proč?
Každý zákon má svůj význam. Proto se velmi těžko určuje, který zákon je nejdůležitější. Každý z nich by měl nebo mohl usnadnit život obyčejným lidem.
Kvůli EET se ve sněmovně mezi koalicí a opozicí strhla hádka. Jak situaci hodnotíte zpětně vy sám?
Se zavedením EET nesouhlasím. V zahraničí nepřinesla žádné viditelné výsledky pro výběr daní, pouze zvýší administrativní náklady podnikatelům a zaměstnavatelům. A nevidím jediný důvod, proč by stát měl vědět o každé obchodní transakci detaily, které nepotřebuje. Naším protinávrhem je vytvoření jednoho kontrolního místa, které by sjednotilo kontrolu a snížilo byrokracii a mělo vše pod dozorem. Jenže koalice o žádném jiném návrhu nechce jednat. Proto ty spory.
Naopak koalice nás v médiích často napadá, že blokujeme jednání celé Sněmovny. To však samozřejmě není pravda. Jsme připraveni jednat, jsme připraveni jednat o všech ostatních zákonech, které čekají v Poslanecké sněmovně. Jenže domluvit se zástupci koalice je složité.
Např. od organizačního výboru dostaneme informace o pořadí projednávání jednotlivých bodů, které se neustále mění. Koalice neumí zařadit důležité body tak, aby se projednaly včas, a mohl bych v tom pokračovat.
Občanští demokraté zvažují podání stížnosti k Ústavnímu soudu nebo Nejvyššímu správnímu soudu. Měla by se podle vašeho mínění TOP 09 přidat?
Samozřejmě i my v TOP 09 vnímáme závažné porušení jednacího řádu Poslanecké sněmovny odnětím slova předsedovi ODS uprostřed jeho řeči a udělení přednosti koaličnímu poslanci mimo pořadí přednostních přihlášení. Nesčetněkrát jsme na to upozornili. Společně s ODS však nebudeme podávat žádnou stížnost. A věříme, že Ústavní soud či Nejvyšší správní soud dá stěžovatelům za pravdu.
Jak z vašeho pohledu vnímají jednání ve Sněmovně občané, kteří jej mají možnost sledovat? Nedomníváte se, že jde o zbytečný cirkus?
Souhlasím, že občané jednání ve Sněmovně nevnímají úplně dobře. Na druhou stranu je třeba říci, že občané vidí jen určitou část výstupů. Většinou vidí pouze záznam z jednání ze Sněmovny a nevidí všechna další jednání. Hodně práce se udělá ve výborech a jejich jednání občané většinou nezaznamenají. A přiznejme si, média mnohdy sdělují to, co chtějí nebo co chtějí někteří politici. A ne vždy je toto sdělení pravdivé.
Šéf ODS Petr Fiala to považuje za neslýchané, v parlamentní demokracii podle něho takový postup nemá obdoby. Není to ale tak dlouho, co se Jan Bartošek, a nejen on, pustil do ministra financí za to, že mu vadí parlamentní demokracie a diskuse. Nabyl jste podobného dojmu? Změnilo se s příchodem ANO něco nějak zásadně?
Ve Sněmovně působím od října 2013, tedy od doby, kdy sem vstoupili i poslanci ANO. Takže neumím posoudit předchozí styl jednání. Ale za ty dva roky jsem poznal, že poslanci ANO chtějí mít svou pravdu. Jiné názory většinou nerespektují. Nesnaží se o dohodu napříč politickým spektrem a své zákony chtějí prosadit silou. Takovéto chování považuji za nebezpečné nejen pro naši politickou kulturu, ale pro demokracii samotnou. Proto nepodpoříme ani plánované omezení řečnické doby, které bude zřejmě hnutí ANO v tomto období již podruhé navrhovat.
Práce opozičního poslance v tomto období je neskutečně náročná v tom, že vládní koalice blokuje naše rozumné návrhy jen z důvodu, že jsou od opozice. Přitom jde o zákony, které je opravdu zapotřebí schválit a zvýší kvalitu života nás všech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková