Vláda schválila před časem koncepci sociálního bydlení. Vy sám se netajíte výhradami. Vadí vám, že dokument z dílny ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové pokračuje v pojetí solidarity bez zásluh. Jak jste se vyjádřil na svém profilu na PL, domníváte se, že by koncepce, přetavená po roce 2017 do zákona o sociálním bydlení, měla pracovat se dvěma typy klientů. S těmi, kteří se dostali do sociální nouze bez vlastního přičinění – nezaviněně, a těmi, jež si své sociální vyčlenění sami zavinili a neprojevují snahu vymanit se z této situace. Kdo a podle jakých kritérií by o tom měl rozhodovat?
Všechny varianty sociálního bydlení, dokonce i ta z dílny MPSV, počítají s přenesením odpovědnosti na obce. Na nich by se tedy mělo také rozhodovat. A to nejen o sociálním bydlení, ale také o dalších formách pomoci potřebným. Před několika lety přešly tyto kompetence, spolu s vyplácením sociálních podpor a dávek, na úřady práce. Ukázalo se, že to nebylo dobré rozhodnutí. A to z jednoduchého důvodu. Úřady práce sice zvládnou vyplácet peníze, ale děje se to bez hlubší znalosti místních poměrů a konkrétních příjemců. Jsem pro převedení kompetencí zpátky na obce.
A teď k oněm kritériím. Klientem, který se dostal do sociální nouze vlastní vinou a nejeví sebemenší snahu se z ní dostat, je například ten, kdo vypadl z evidence úřadu práce, kdo odmítá vykonávat veřejně prospěšné práce a veřejnou službu, notoričtí dlužníci... Je to otázka místního šetření. Myslím, že takových moc nebude; když se nastaví jasná kritéria. Pochopitelně plnou solidaritu bez jakýchkoliv podmínek si zaslouží senioři, zdravotně postižení, mladé rodiny, dočasně nezaměstnaní…
Pro druhou ze jmenovaných skupin by se podle vás neměly stavět nové byty. ,,Doporučoval bych pokud možno adaptace starších prostor za svépomoci budoucích nájemníků. Pochopitelně finanční náklady by hradil stát, respektive obec.“ Na kolik je to podle vás reálné? Domníváte se, že na to obce budou mít finance? Již nyní si stěžují na nedostatek financí a nadměrnou zátěž ze strany státu…
Opět se musím odvolat na to, že i v návrzích MPSV se počítá s určitými náklady na sociální bydlení. Nové byty by měly být postaveny z dotací ministerstva pro místní rozvoj, určité možnosti nabízí Evropský sociální fond. Když mají být peníze na výstavbu nových bytů, proč ne na adaptace? Já osobně bych preferoval i zapojení, respektive využití privátního sektoru. Na trhu s nájemním bydlením přece existuje značný převis nabídky nad poptávkou. Jde jenom o to, abychom zavedli přísná pravidla do vyplácení sociálního příspěvku na bydlení – podle místního obvyklého nájemného. Ale zpátky k úvahám o svépomoci a zapojení klientů z kategorie „vlastního zavinění“. Chtěl bych zdůraznit, že to nevnímám jako šikanu, ale jako formu sociální terapie. Je přece jasné, že člověk má větší vztah k něčemu, co si vytvořil vlastní prací, vlastním přičiněním. Je to vyzkoušené například v Řecku a v Maďarsku. Jako zajímavý v těchto zemích mi přijde projekt, kdy se do svépomoci spolu s klienty zapojují i studenti škol se zaměřením na sociální práci. Rozhodně to vede ke vzájemnému poznávání, pro studenty je to cenná zkušenost.
Nemusíme ale chodit za podobnými příklady daleko. V Dobré Vodě na Toužimsku vzniklo před několika lety občanské sdružení Český západ. Ve dvou panelových domech tam živořilo několik desítek romských rodin. Jejich živitelé přišli po zániku někdejšího Státního statku o práci. Typické ghetto. Majitel domů chtěl Romy vystěhovat. Aktivisté z Českého západu dokázali z evropských dotací domy odkoupit. Přesvědčili jejich obyvatele, aby si je postupně svépomocí opravili. Obstarali většině dospělých práci. Zaměstnal je například nedaleký klášter, Český západ vytvořil i vlastní rukodělné dílny. Cílem je nabídnout uživatelům byty k odkoupení za solidní cenu. V několika případech se to už podařilo. Mnozí lidé v komunitě už pochopili, že pracovat se vyplatí. Svépomocně třeba zřídili odpolední klub v nedaleké Toužimi pro své děti, které tam dojíždějí do školy a musejí čekat na autobus. Český západ zřídil pro děti místních Romů přímo v Dobré Vodě také kroužky a doučování… Několik dětí z místní komunity už chodí na střední školy. Hezký příklad toho, jak řešit neutěšenou sociální situaci přes bydlení, co říkáte? Bohužel zatím ojedinělý. Je to o něčem jiném, než uplácet tzv. sociálně nepřizpůsobivé za to, že nám „dají pokoj“.
Co říkáte na záměr vedení města Brna, které chce rozdat několika desítkám bezdomovců byty, jež by jim měly pomoci postavit se na nohy?
Přeji jim úspěch. Ale moc na něj nevěřím v případě, že přidělení bytů nepůjde ruku v ruce s opravdovou sociální prací.
Zamezit vytváření ghett je podle vašeho mínění možné ošetřit uplatněním kvót pro určité obce anebo městské části. Můžete být konkrétnější? Podle čeho by byly kvóty stanovovány?
Já jsem vždycky prosazoval, aby sociální bydlení bylo rozptýlené. Když soustředíte větší množství lidí, kteří žijí s pocitem, že ztratili perspektivu na normální a užitečný život, vede to k vytvoření zvláštní subkultury. V ní chybí motiv vymanit se z takového prostředí, šíří a prohlubují se tam nejrůznější sociálně patologické projevy… Naproti tomu když dáte jedné rodině z ghetta možnost začlenit se do relativně normálního prostředí, je tam šance na adaptaci. Své sehraje snaha napodobit životní styl sousedů, důležité je i to, že taková rodina pro negativní projevy nemá oporu u ostatních. Ano, už slyším námitky z většinové populace – jedna taková rodina může rozvrátit soužití v celém domě… Ano, problémy mohou nastat. Ale za pokus to stojí. V opačném případě musíme počítat se vznikem no go zón, jaké mají třeba v Paříži anebo v Bruselu. Sociologické studie uvádějí, že k vytváření odlišných subkultur dochází při 15procentní koncentraci lidí s různým způsobem vyloučení z většinové společnosti. Tomu by se měla podle mě přizpůsobit politika obcí při přidělování sociálního bydlení. To není sociální inženýrství. Solidární pomoc není nároková. A tak by si ti ze skupiny „vlastní zavinění“, co žádají sociální bydlení, neměli moc vybírat. Ještě na okraj – já ten status „zavinění“ kontra „nezavinění“ nevidím jako uzavřený. Naopak, měl by být prostupný. Měl by dát každému šanci na vylepšení svého statusu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková