Poslanec Velebný: Finančním zprostředkovatelům nestačí ani právo první noci u korýtka

24.06.2015 12:40 | Zprávy

Návrh sociálně demokratického poslance Ladislava Šincla na regulaci provizí finančních poradců vyvolává množství vášní. Dokonce hrozilo, že kvůli němu dojde k vážné koaliční roztržce poté, co šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš odmítl odměny makléřů státním zásahem snížit. Následně přišel s vlastním návrhem regulace, který pro změnu sociální demokraté považují za nedůsledný a neřešící hlavní problém – přepojišťování klientů.

Poslanec Velebný: Finančním zprostředkovatelům nestačí ani právo první noci u korýtka
Foto: ČSSD
Popisek: Poslanec Ladislav Velebný

Podle lidovců by bylo nejlepším řešením sporný zákon stáhnout a vést znovu debatu v koalici a na vládě. KDU-ČSL tím chce uklidnit spor mezi Babišem a Šinclem. V nastalém politickém zmatku se ale ztrácí hlavní otázka, totiž proč je vlastně potřeba regulace provizí a proč v tomto případě nestačí trh. Je to také častá otázka našich čtenářů na diskusních fórech. Proto jsme připravili vysvětlení toho, proč jsou sociální demokraté a někteří další přesvědčeni o nutnosti regulace.

Hlavním argumentem přitom je, že podle kritiků současného stavu nefunguje tržní prostředí ve vztahu mezi pojišťovnou a klientem, ale ve vztahu mezi pojišťovnou a finančním poradcem. Proč tomu tak je?

Poslanec ČSSD Ladislav Velebný, který se ve sporu o regulaci silně angažuje, říká: „Jde o perverzní systém. Když nyní pojišťovna připraví životní rezervotvorné pojištění velmi výhodné pro klienta, není možné ho doprovodit takovým návrhem provize pro poradce, aby bylo zajímavé i pro něj. Poradce tedy raději prodá mizerný produkt, ze kterého má ale 200 procent roční platby, než aby se zabýval nějakým pojištěním, u kterého by dostal třeba platbu za devět měsíců. Takže výsledkem je, že celá ta armáda 30 nebo 40 tisíc poradců působících v naší zemi se snaží několika milionům lidí prodávat co nejhorší produkt, ze kterého ale mají tito tak zvaní poradci největší zisk.“ O perverzitě systému hovoří i další lidé s tím, že bez zásahu zvenčí není z této situace východisko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

10:51 NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

V tuto chvíli platí, že jednotlivé členské státy NATO podporují ruské agresi se bránící Ukrajinu. Je…