Na zasedání Rady Evropy se hlasovalo o sankcích vůči Rusku a zástupci ANO prosazovali nejtvrdší návrh - pozastavení členství do konce roku. Váhalová, která byla vedoucí české delegace, ale hlasovala jinak. „Jsme překvapeni, že hlasování bylo nejednotné a poslanci ČSSD. hlasovali pro nejměkčí sankce vůči Rusku. Proto jsme se dohodli, že problematiku budeme řešit napříč koalicí,“ uvedla zástupkyně hnutí Kristýna Zelienková.
Ve snaze „řešit“ hlasování Váhalové našlo ANO oporu v klubu TOP 09 a Starostů. Jejich poslanec Stanislav Polčák chce rovnou navrhnout její odvolání z funkce šéfky české delegace. „Jako vedoucí delegace se přímo zastala zachování ruských práv v této organizaci. Její postoj se přitom neshodoval ani s postojem koaliční vlády, protože pozastavení práv Ruska podporovalo i Ministerstvo zahraničních věcí,“ uvedl poslanec pro server Novinky.cz.
Sama Váhalová se brání, že na parlamentním shromáždění Rady Evropy hlasovala pro odsouzení připojení Krymu k Rusku a rovněž pro sankce v podobě pozastavení hlasovacích práv v Radě Evropy. Její slova na Facebooku ocenil i její kolega z klubu ČSSD Stanislav Huml. „Stejně jako Dana Váhalová si myslím, že na prvním místě má být dialog. A velmi vítám, že v ČSSD máme poslance s rozumem,“ napsal.
A přidal se i senátor ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj Váhalová vyjádřila takový názor, který má většina občanů a se kterým se on sám setkává téměř denně. Proto považuje reakce na její hlasování za mimořádně ošklivé. „Podobné bolševicko-fašistické moresy, jež se snaží do naší společnosti implantovat někteří extremističtí zástupci TOP 09, kterým už prchají i jejich starostové, je potřeba jednoznačně odsoudit,“ píše senátor. Připomíná mu to prý dobu politických procesů, kdy byli lidé trestáni za projevený názor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav