Postránecký připomněl, že služební zákon umožňuje vysokým státním úředníkům kandidovat ve volbách, takže tito úředníci také musejí mít možnost svou kandidaturu aktivně uplatňovat. „Nicméně pokud jde kupříkladu o tiskové konference nebo mítinky těch subjektů, za které budou kandidovat, musejí si být vědomi toho, že služební zákon jim stanoví určité povinnosti a není možné se účastnit takovýchto akcí třeba ve služební době, což je ekvivalent pracovní doby,“ upozornil.
„Pokud by se tito úředníci účastnili tiskových konferencí během svých služebních povinností, pak je to nepřípustné,“ doplnil.
Případ Schillerové podle něj spadá nikoliv do jeho kompetence, ale do kompetence státního tajemníka na ministerstvu financí. S ním i s ostatními státními tajemníky už prý o této záležitosti hovořil. „Myslím, že se na základě tohoto případu všichni poučí a nebude se to opakovat,“ uzavřel.
Kvůli Babišově tiskové konferenci se na Postráneckého obrátil poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který vystupování odborných náměstků na stranických tiskových konferencích označil za situaci přinejmenším na hraně zákona o státní službě. Podle něj by státní úředníci měli vystupovat nestranně a nezávisle na politických stranách.
Kritizovanou konferenci svolalo do sněmovny hnutí ANO, byli na ní přítomni také poslanci hnutí Jaroslav Faltýnek a Jan Volný a mluvčí ANO. Hlavním tématem byl Babišův návrh na snížení daně z přidané hodnoty u piva v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Představitelé hnutí ANO přinesli i transparenty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk