Ministr pochybení odmítá. "I přesto, že postup při pověřování výkonem vedoucí funkce není příslušnými právními předpisy výslovně stanoven, vytvořila se v minulosti analogickou aplikací zmiňovaných ustanovení dlouhodobě nezpochybňovaná právní praxe," sdělil Pospíšil časopisu prostřednictvím své mluvčí. Připomněla například pověření nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké z roku 2005.
Peake s poveřením Mečla nesouhlasila
Mečl nahradil loni v listopadu odvolaného šéfa zastupitelství Stanislava Rampulu. Peake už tehdy s dočasným pověřením Mečla nesouhlasila. Podle ní neměl Pospíšilův krok oporu v zákoně, který podle ní nezná institut pověření či dočasného pověření vedením.
Za pravdu jí dal například náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži a docent ústavního práva Zdeněk Koudelka. Podle tohoto někdejšího poslance ČSSD je pověření jen "právní zvyklost, nikoli závazný právní obyčej". Koudelka podotkl, že podle zákona zastupuje vedoucího státního zástupce jeho náměstek. Mečl před týdnem uvedl, že v blízké době naopak navrhne odvolání svého náměstka Libora Grygárka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh