Čeká naši zemi návrat povinné vojny, která byla díky profesionalizaci armády zrušena před více než dvaceti lety? V minulém týdnu téma otevřel náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle prezidenta Pavla by bylo namístě zavést administrativní odvody.
„Na velkou krizi potřebujeme mít dostatečný počet vygenerovaných záloh. Na to, abychom zavedli nějakou vojnu, na to je potřeba společenskou shodu, ale ta tu není. Česko bude muset zvážit nějaké jiné formy povinné nebo dobrovolné služby nebo mechanismu, který nám vygeneruje dostatečné zálohy. Je nad slunce jasnější, že současný personální model je neudržitelný, armáda není naplněna a stárne,“ nechal se slyšet Řehka.
Jeho předchůdce a dnešní prezident Petr Pavel souhlasí s tím, že česká armáda potřebuje mít daleko větší počet záložáků, než má nyní. Podpořil by proto tzv. administrativní odvody, díky kterým by stát získal povědomí o tom, s jakou záložní silou může v případě konfliktu počítat.
Co se týče samotné povinné prezenční vojenské služby, ministryně obrany Černochová a premiér Fiala v reakci na probíhající diskusi opáčili, že se nic takového nechystá.
Zavedení povinné vojny se nelíbí ani velké části českých politiků, které oslovila redakce ParlamentníchListů.cz v rámci ankety.
„Já osobně dlouhodobě podporuji maximální propagaci aktivních záloh. Potřebujeme v armádě lidi, kteří jsou vlastenci a motivováni něco dělat. Administrativním odvodům se nevyhneme,“ myslí si lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Podle poslance ODS Karla Krejzy se v současné chvíli o žádné povinné vojenské službě neuvažuje. „A ani o povinných odvodech. Debata je o tzv. dobrovolném předurčení, které již je v legislativě zakotveno,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.
„Účast občanů na obraně státu musí být dobrovolná s proaktivní rolí státu. To znamená úhrady zdravotního, sociálního a ušlé mzdy po dobu osmitýdenního výcviku. To vše zabezpečené potřebnou výzbrojí a výstrojí,“ upozorňuje šéf SPD Tomio Okamura.
Žádné změny směrem k povinné vojně by nepodnikal pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Jsem spokojen se současnou kombinací profesionální armády a aktivních záloh. Jsem rád, že nesmyslné plošné buzeraci celých ročníků mladých lidí jako za komunismu už odzvonilo, a pevně doufám, že podobné kraviny už nikdo nikdy nebude zkoušet zavádět,“ konstatoval.
„Ukazuje se, že obavy z válečných choutek prezidenta byly naprosto oprávněné. Prezident, podobně jako s eurem, vládě otevřel dveře k dalšímu nepopulárnímu tématu. Nerozumím tomu, proč by se ČR měla připravovat na odvody, jak zaznívá, když nám 25 let tvrdí, jak je garantem naší bezpečnosti NATO,“ sdělila redakci šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.
Prezident Petr a generál Řehka začínají podle poslance SPD Radovana Vícha říkat to, co podle svých slov tvrdí celou dobu. „Tedy že zrušení základní vojenské služby v roce 2004 bylo chybou. Dnes se vláda ODS vyhýbá termínu znovuzavedení ZVS z obavy o další pokles svých volebních preferencí. Od roku 2004 nebylo odvedeno 1,6 milionu osob podléhajících branné povinnosti a na nápravu nejsou lidské zdroje a kapacity ubytovací, školicí a také potřebný materiál a výzbroj. Armáda má vojáky v průměrném věku 39 let a 4 200 aktivních záloh. Vojenské útvary nejsou tabulkově naplněné, a někde dokonce pod 60 %. Řešením je zavedení odvodů na základě dobrovolnosti s proaktivní rolí státu. To znamená úhrady zdravotního, sociálního a ušlé mzdy po dobu osmitýdenního výcviku jak odvedencům, tak jejich zaměstnavatelům. Následovat by měly poddůstojnické školy, školy důstojníků v záloze, zdokonalovací a přeškolovací kurzy atd. To vše zabezpečené potřebnou výzbrojí a výstrojí. Co se týká pouze administrativních odvodů, jak tvrdí prezident republiky, tak to je pouze fikce. Odvody musejí probíhat fyzicky, formou lékařských prohlídek a psychotestů, na které nejsou kapacity ani v armádě, ani v civilním sektoru,“ řekl Vích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka