Pozor na změnu lisabonské smlouvy, varoval Schwarzenberg

08.12.2011 11:43 | Zprávy

Před změnami stávající smlouvy o fungování Evropské unie varovali v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho švédský protějšek Carl Bildt. Znovu upozornili, že změny by vyžadovaly komplikovaný schvalovací proces včetně referend. Vyslovili se rovněž pro pokračující rozšiřování EU o země jihovýchodní Evropy a také o Turecko.

Pozor na změnu lisabonské smlouvy, varoval Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Změny lisabonské smlouvy směrem k posílení rozpočtového dohledu a prohloubení fiskální disciplíny v zemích EU prosazují zejména Německo a Francie. O tématu se bude hovořit i na pátečním summitu EU v Bruselu.

Schwarzenberg už ve středu na okraj jednání s kolegy ze zemí NATO v Bruselu varoval, že o případné změně lisabonské smlouvy by v České republice muselo být referendum.

"Opravdu chceme v momentě, kdy je pověst evropského projektu na nejnižším bodě, riskovat nová hlasování v jednotlivých zemích? To se mi zdá velmi smělé," řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro Die Zeit.

Bildt hájí Merkelovou

Skepticky se ke změnám evropských smluv vyjádřil rovněž Bildt, podle něhož by například byly zpochybněny principy parlamentní demokracie, kdyby Evropský soudní dvůr kontroloval rozpočtová rozhodnutí jednotlivých parlamentů.

Bildt však také hájí německou kancléřku Angelu Merkelovou v jejím úsilí o záchranu eura. "Z historických důvodů Němce buď vychvalujeme do nebes, nebo je obviňujeme. Ale to je příliš jednoduché. Nelze Berlínu vyčítat politické chyby Atén a Říma," řekl Bildt. Připomněl však také, že před několika lety i samotné Německo porušovalo pravidla paktu stability a růstu. "Když pravidla porušují zrovna ti, co je píší, oslabuje to disciplínu celého systému," dodal Bildt.

Rozšiřujme. A rychle

Schwarzenberg i Bild rovněž vyslovili názor, že EU by se měla rozšířit o další země jižní a východní Evropy a o Turecko, a to navzdory současné krizi eurozóny. "Musíme teď pokud možno co nejvíc urychlit přijímání balkánských států a musíme také velmi odpovědně myslet na přijetí Turecka, Ukrajiny a dlouhodobě snad i Běloruska. To je proces na desetiletí, ale nikdy to nesmíme pustit ze zřetele," řekl Schwarzenberg.

Bildt podotkl, že Turecko má nejdynamičtější hospodářství v Evropě a demografický potenciál, který Evropa naléhavě potřebuje.

"Vyslovujeme se hlasitě a zřetelně pro to, aby tento proces pokračoval. Ostych před dalším přijímáním je ostychem bohatých před vpuštěním chudých příbuzných do svého domu," poznamenal šéf české diplomacie.

Čtěte:

Schwarzenberg straší Čechy: Váš luxus brzy skončí

Schwarzenberg prezidentem? Nemá šanci, shodli se politologové

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

21:13 Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

Miliardář Zdeněk Bakala prohrál soudní spor s posledním nájemníkem domu na Loretánském náměstí v Pra…