Pozor, tohle se chystá. Boj o hotovost v Rakousku. Zmizí peníze? Šichtařová varuje

21.09.2019 10:01 | Zprávy

V Rakousku se vede debata o tom, zda by bylo vhodné vtělit do ústavy právo platit v obchodech hotově. Podle Šichtařové má takovýto krok smysl. Existují totiž lidé, kterým platby v hotovosti vadí. Podle Šichtařové platby v hotovosti vadí institucím, které vám je nemohou ukrást z peněženky za bílého dne – např. bankám.

Pozor, tohle se chystá. Boj o hotovost v Rakousku. Zmizí peníze? Šichtařová varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Zatímco v České republice se debatuje o tom, zda by bylo vhodné vtělit do Ústavy právo nosit zbraň, v Rakousku se možná do základního zákona státu dostane právo platit v obchodech hotově. Ekonomka Markéta Šichtařová na blogu iDNES.cz konstatovala, že tato debata má smysl, protože když si člověk drží peníze v hotovosti, nemůže mu je ukrást banka.

Myslíte si, že by vás vaše banka nikdy neokradla? Markéta Šichtařová se lidem rozhodla ukázat, jak snadno vás může obrat. Obere vás skrze tzv. záporné úroky, k nimž sahají některé centrální banky v různých částech světa, včetně Evropské centrální banky. Znamená to, že si banka strhává vaše peníze za to, že vaše prostředky leží na jejích účtech.

A právě tady je podle Šichtařové zakopán pes. Někteří lidé by si mohli říct, že si raději podrží peníze v hotovosti ve svých peněženkách, kde na ně banka nedosáhne. Jen pokud by se snad platby v hotovosti zakázaly, lidem by nezbylo než i proti své vůli dát peníze na účty bank.

„Klasická tržní ekonomika byla založena na tom, že v době konjunktury úrokové sazby rostou a v době recese klesají. Jenže během posledních deseti let vstoupily do hry centrální banky a v některých částech světa – třeba v eurozóně – po roce 2008 administrativně poslaly své úrokové sazby až do záporných hodnot. Postavily tak základy kapitalismu na hlavu. A nad celým tímhle systémem mají centrální banky monopol jen tehdy, pokud zcela ovládají všechny peníze – tedy pokud zruší hotovost,“ uvedla Šichtařová.

Aby tato skutečnost nebyla tak očividná, snaží se prý někeří lidé podstatu problému zastřít prohlášeními na téma, že hotovost rádi používají zločinci a teroristé, aby zakryli své špinavé aktivity.  

„Už dnes slyšíme mnoho argumentů, proč by měly fyzické peníze zaniknout. Boj s terorismem, praní špinavých peněz, kriminální činnost, vyhýbání se daním – to jsou nejčastější pseudoargumenty. A to jsou ještě lehkým odvarem mnohem šílenějších argumentů. Často slyšíme i ryzí absurdity. Mnohé instituce upozorňují, že fyzické peníze nejsou hygienické, a některé dokonce dokazují, že fyzické peníze nejsou ani ekologické! Teď už jen čekám, kdy bude řečeno, že taky fyzické jídlo je neekologické a měli bychom přejít na syntetické amarouny jako ze seriálu Návštěvníci z 80. let,“ vypálila ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…