Průvod měl na trase několik modlitebních zastavení. „Znovupostavení sloupu se dotýká všech křesťanů,“ řekl přítomným při jednom z nich duchovní a předseda hnutí Jiří Koníček. „Národ v každé době potřebuje jednotu, která začíná ve vzájemné úctě. To je výchozí bod tolerance jiných hodnot druhého,“ poznamenal. Obnova sloupu není podle něj pouze obnovou historické památky, ale i vítězstvím dobra a je také aktuální pro národní usmíření.
Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích, byl vztyčený 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 byl sloup stržen davem, protože ho považoval za symbol habsburské nadvlády.
Téměř šestnáctimetrový sloup, na jehož vrcholu byla pozlacená socha Panny Marie, měl připomínat hrdinství řady obyvatel Prahy, kteří v roce 1648 ubránili Staré a Nové Město pražské před Švédy.
Podle měsíc staré informace začaly úřady posuzovat návrat sloupu na Staroměstské náměstí. Žádost o jeho umístění podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Na místo by se mohl vrátit v roce 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této památky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp