V červenci 2024 vydala Komise Evropské unie hodnoticí zprávu o stavu právního státu na Slovensku. Zdeněk Koudelka, právník, vysokoškolský pedagog a politik v řadách hnutí Trikolora si na zprávu Evropské komise posvítil a nevyšel z údivu.
Koudelka poukázal na to, že i podle slovenského státního tajemníka byla zpráva velmi neobjektivní. „Tu první státní tajemník slovenského Ministerstva spravedlnosti Milan Hodás označil za velmi málo objektivní s tím, že přispívá k erozi důvěryhodnosti institucí Evropské unie,“ píše Koudelka a ukazuje, na čem hodnoticí zpráva stavěla své argumenty. „Jak se zpráva tvořila, dokládá, že cituje facebookové vyjádření pracovníka zrušené Speciální prokuratury v Pezinku, ale nestojí jí za to zmínit vyjádření slovenské Generální prokuratury, Slovenské advokátní komory, soudců a právních teoretiků,“ ukazuje Koudelka na procesy Evropské komise.
Přitom za vlády Igora Matoviče a jeho následníků docházelo na Slovensku k nezákonným praktikám, které se Ficova vláda snaží odstranit ze slovenského systému. „Právě slovenští advokáti poukazovali, že za vlád Igora Matoviče a jeho nástupců se až 60 procent advokátů setkalo s nezákonným donucením ze strany bývalé Speciální prokuratury. Především propuštění z vazby bylo podmiňováno přiznáním,“ dokládá Koudelka.
Politik hnutí Trikolora a právník Koudelka ukazuje i na to, jak Evropská komise používá dvojí metr. „Slovensku vyčítá snížení některých trestů, např. za poškození finančních zájmů Evropské unie z rozmezí 7–12 na 3–10 let odnětí svobody. Komisi však nevadí, že my i Rakousko máme sazbu 1–10 roků. Chce-li být Brusel objektivní, má za totéž kritizovat i jiné státy, ale je projevem svévole, že kritizuje Slovensko za to, co mu jinde nevadí,“ říká důrazně Koudelka a pokračuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera