Prásk. Vláda bude schvalovat Istanbulskou úmluvu. Narychlo a bez debaty

26.07.2020 16:40 | Zprávy

Než Andrej Babiš odjel na víkend do lázní, jak se pochlubil na sociálních sítích, měl v pátek napilno. Této činnosti už ale takovou publicitu neposkytl. Premiér se osobně účastnil jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kde si vyslechl naléhavé výzvy, aby vláda co nejrychleji schválila kontroverzní Istanbulskou úmluvu. Premiér hned poté začal konat a ratifikaci úmluvy narychlo dodatečně zařadil hned na pondělní vládu.

Prásk. Vláda bude schvalovat Istanbulskou úmluvu. Narychlo a bez debaty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu mimo jiného projednání novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, v níž navrhuje například zrušit již nepotřebné Regionální rady regionů soudržnosti

V pátek 24. 7. se uskutečnilo jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kterého se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Výsledkem jednání byla „série doporučení k řešení negativních dopadů pandemie“.

Na jednání mělo kromě jiných příspěvků dojít i k vystoupení Branislavy Marvánové Vargové ze sdružení ROSA, která hovořila o nárůstu domácího násilí v době povinné domácí izolace. Nouzový stav podle ní „zhoršil situaci“, i když ještě nemá k dispozici kompletní data.

Kromě výzvy, aby tento problém byl zohledněn při alokaci dotačních programů na příští rok, následně Rada využila tématu pandemie rovněž k neobyčejně naléhavé výzvě:

„Rada vlády pro rovnost žen a mužů vyzývá vládu ČR, aby bez zbytečného odkladu i vzhledem k dopadům pandemie covid-19 projednala návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí,“ stojí v usnesení.

CELÉ USNESENÍ ZDE

Premiér Babiš si časové vymezení „bez zbytečného odkladu“ vyložil jednoznačně. Ještě během pátku doplnil bod „Návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí“ na program příštího jednání vlády, které se má konat už toto pondělí. Vláda má navíc bod projednávat bez rozpravy.

Pokud kabinet návrh schválí, bude jako vládní návrh pokračovat do Poslanecké sněmovny, Senátu a nakonec k prezidentovi.

Dodatek k programu schůze vlády z pátku

Na premiérovu rychlou a nepříliš medializovanou akci upozornil Institut svobody a demokracie, ve kterém působí radní ČT Hana Lipovská a rovněž Jana Bobošíková. „Podle Istanbulské smlouvy by partnerské, manželské a rodičovské vztahy v ČR měl posuzovat mocný nadnárodní orgán (GREVIO), ve kterém ČR nemá smluvně garantované zastoupení, a ve kterém mohou mít většinu státy se zcela jiným hodnotovým rámcem. A právě GREVIO dnes agresivně prosazuje uplatňování Istanbulské úmluvy pod záminkou ochrany žen ohrožených domácím násilím během koronavirové krize. V podobném duchu argumentuje také Evropský parlament, který vyzval své členy ‚zvýšit podporu obětem domácího násilí‘,“ upozorňuje Institut.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…