Úvodem přinesl závěr studie Ricardo Energy& Environment, jež uvádí, že „jaderné elektrárny jsou nejčistším ze všech energetických zdrojů. Nejenže za sebou zanechávají výrazně menší uhlíkovou stopu než elektrárny uhelné nebo paroplynové, ale jejich emise CO2 jsou nižší než u solárních nebo větrných parků.“
V té souvislosti se Hampl ptá, zda je to důvěryhodné, nebo ne. „A jak to posoudit? Většina lidí postupuje tak, že článek posoudí podle toho, jestli s ním souhlasí. Já jsem odpůrcem zeleného údělu, mám tedy tendenci těm výsledkům okamžitě věřit. Někdo z opačného tábora bude mít zase tendenci je označit za zmanipulované. Z pohledu racionálního myšlení je oboje stejně nesprávné,“ sdělil Hampl.
„Někdo zase může vycházet z toho, kdo je sponzorem studie. To působí na první pohled lépe, ale ani to nedává jistotu. Že studii někdo financoval, to ještě není důkazem o tom, že jsou čísla pravdivá, nebo nepravdivá. O něco větší míru jistoty by dal pohled na předchozí práce stejného týmu. Dopouštěli se opakovaně podvodů, nebo vše, co zatím vydali, bylo bezchybné? Ale ani to není úplně uspokojivé. Nakonec zbývá jediné – studii pečlivě přečíst, zkontrolovat úvahy jejich autorů, případně přepočítat tabulky a ověřit, z jakých zdrojů čerpali. Ano, dá to hodně práce. Ale pravda není pro lenochy,“ poznamenává Hampl a zakončuje, že docela dobré řešení je také prostě konstatovat: „Jsou na to různé názory, ale já se o to nemůžu hádat, protože jsem neměl čas to podrobně zkoumat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.