„Argumentoval jsem tím od prvních oponentur Bílé knihy,“ zlobí se Zlatuška. Vrátil se tak k problému financování vysokoškolského vzdělávání za ministrů Lišky, Kopicové, Dobeše a Fialy.
Svá slova dokládá zprávou výboru dolní komory britského parlamentu z února 2014 o studentské podpoře a systému školného a půjček na něj: „V současné době mají v (britském) vládním účetnictví studenti 46 miliard liber nesplacených studentských půjček a systém je nastavený tak, že toto číslo do roku 2042 dramaticky vzroste na 200 (v cenách roku 2013). V roce 2042 budeme podle odhadů mít 6.5 milionů dlužníků v systému studentských půjček.“
Současně podle Zlatušky rostou i odhady množství nesplácených půjček, kde britská vláda předpokládá, že 35-40 % z nich nikdy nebude splaceno, což je zhruba 16 až 18 miliard liber ze současného dluhu 46 miliard liber a 70 až 80 miliard liber z odhadované hodnoty studentských půjček v roce 2042.
Ztrátovost se tajila
„Model v Bílé knize byl vymyšlen tak, že naštěstí nedovoloval kalkulace udělat tak, aby společenská ztrátovost nebyla zřejmá,“ ironizuje a dodává, že finanční model se za ministrů Lišky, Kopicové, Dobeše i Fialy tajil. Ministerstvo školství si podle jeho slov něco zpracovat sice nechalo, ale dát to ke kritickému posouzení vytrvale odmítalo.
Jak podotkl, za projektem reformy terciárního vzdělávání zůstaly jen více než milionové částky ročně vyplácené jednotlivcům ve vedení projektu na základě autorizace Miroslavy Kopicové. „Autoři finančního modelu z Bílé knihy přestali být ministerstvem placeni za náměstka Wilhelma, nicméně si na své mohou přijít v souvislosti s Grantovou agenturou ČR, jak je na současném skandálu vidět,“ dodal Zlatuška rozzlobeně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem