Pravicový hnůj, padlo. A slovenský levicový politik pohrozil Bruselu a zastal se Řeků

07.07.2015 12:24 | Zprávy

Poslanec Národní rady Slovenské republiky a předseda výboru Národní rady pro evropské záležitosti Ľuboš Blaha se na svém facebookovém profilu sháněl po rozhovoru, který poskytl v souvislosti s řeckým referendem pro Denník N. Důvod je prostý – nemá Denník N předplacený. V komentářích je pak tento list dokonce nazván jako pravicový hnůj.

Pravicový hnůj, padlo. A slovenský levicový politik pohrozil Bruselu a zastal se Řeků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Blaha, poslanec Národní rady SR

„Volali mi z Denníku N a chtěli reakci na můj včerejší status, ve kterém jsem podpořil rozhodnutí Řeků v referendu. Blíže jsem jim to vysvětlil v rozhovoru, který si ale bohužel nemohu celý přečíst, neboť shodou okolností nemám tento pravicový plátek předplacený: Vím, že je to asi absurdní otázka pro mé přátele, ale je tu někdo mezi vámi, kdo má z nějakých bizarních důvodů předplacený Denník N a může mi ten rozhovor překopírovat dolů do komentářů? Ať si jej zkontroluji...“ napsal na sociální síť Facebook Blaha (SMER) s tím, že v rozhovoru řekl jen to, co už říká roky. „Neoliberalismus je cesta do pekla jak pro Slovensko, tak i pro Řecko a jakýkoliv jiný stát,“ uvedl.

A odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat: „Divím se vám, že s takovým hnojem, jako jsou noviny N, máte chuť vést nějaký rozhovor. Vždyť vše, co řeknete, překroutí a vy budete vypadat jako blbec,“ napsal v komentářích mimo jiné Jaroslav Baluška.

Ale svého Blaha dosáhl, během hodiny celý rozhovor získal a podělil se s ním se svými sympatizanty. 

„Základní mýtus je, že podle některých lidí Řekové rozhodovali o vystoupení z Evropské unie nebo eurozóny, nebo, a to je již naprosto směšné, že rozhodovali o tom, zda chtějí platit dluhy. Dobře víte, že to tak není. Oni rozhodovali o tom, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s konkrétními návrhy Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu, které měly být podmínkou vyplacení dalších peněz Řecku. Tyto požadované reformy i já osobně považuji za neoliberální. Škrty, zvyšování cen potravin a dalších komodit, osekávání sociálních standardů. To je podle mě vysloveně nesociální, a když to lidé odmítnou, tak to považuji za vítězství demokracie nad ekonomicko-radikální teorií, že se musí dělat reformy i přes mrtvoly,“ uvedl v rozhovoru pro Denník N mimo jiné Blaha. Podle něj by bylo nejlepší podpořit veřejné investice a nastartovat růst řecké ekonomiky, aby pak mohla dluhy splatit.

To, že by Unie měla Řecku dluhy odpustit, si neumí představit. „I Řekové říkají, že dluh splatí, jen potřebují nastartovat ekonomiku,“ uvedl s tím, že Řekové za posledních pět let zažívali velké šetření.

„Reformy na ně dopadly často velmi bolestivě a osekaly jejich životní úroveň. Nemůžeme zapomínat, že řečtí politici vědí lépe, co je snesitelné pro lidi v jejich zemi, než nějací neoliberální úředníci v Bruselu. Proto jsem mluvil o vítězství svobody. Řecko se musí svobodně rozhodnout, jak tento úděl zvládne, a ono ho zvládnout chce,“ sdělil Blaha.

Pro Denník N se Blaha také vyjádřil ke slovům slovenského ministra financí Petera Kažimíra. Ten totiž po výsledku referenda uvedl, že Řekové nemohou čekat, že se dostanou snáze k penězům. „To je otázka diplomatických jednání. Peter Kažimír stojí na straně eurozóny, a tak jako ostatní ministři financí se snaží sjednat co nejlepší podmínky pro věřitele. Syriza a řecká vláda se zase snaží sjednat lepší podmínky pro Řecko,“ řekl k tomu Blaha s tím, že on se naopak pokouší o politologický pohled shora. „Pokud se podíváte na naši stranu SMER, tak logicky uvidíte, že já budu zcela na levém okraji a Peter zase na fiskálním konsolidovaném centristicko-pravém okraji,“ uzavřel Blaha s tím, že samozřejmě finální slovo má ministr financí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…