Premiér Babiš po dvou dnech mlčení ohledně schůzky s prezidentem Zemanem poznamenal, že ho prezident pověří prvním pokusem o sestavení vlády. „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak ano, mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to tak říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ uvedl Babiš.
Na jeho slova na Facebooku reagoval filozof, právník a sociolog Jiří Přibáň, působící na univerzitě v britském Cardiffu. „K prohlášení Andreje Babiše, že záleží jen na něm, jestli přijme pověření, které mu údajně měl udělit Miloš Zeman, jen připomínám paragraf 310, rozvracení republiky,“ napsal Přibáň.
„Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti České republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku,“ citoval Přibáň trestní zákoník s tím, že takové tresty by snad podle něj měly hrozit premiéru Babišovi, pokud se rozhodne prezidentovo pověření přijmout, ačkoliv většinu v Poslanecké sněmovně s určitostí nesloží.
„Právní filozof,“ jak sám sebe rád nazývá Jiří Přibáň, je Babišovým dlouhodobým kritikem. V nedělním pořadu svého oblíbence Václava Moravce Přibáň s radostí komentoval výsledek parlamentních voleb. „Je to vítězství pro Českou republiku, ale i pro Evropu, protože se ukázalo, ne že populisty porazíme, ale že je dokážeme alespoň zadržet v jejich pochodu a postavit proti nim alternativu. Takže tady se šlo volit s představou, že je v rukách osud demokracie, a zjistili jsme během víkendu, že namísto ohrožení se zvolila středopravá vláda a že demokratický proces lze napravit, obnovit, a to je naděje, která přesahuje Českou republiku,“ jásal Přibáň.
Vyjádřil se také ke zdravotnímu stavu prezidenta a položil si otázku, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad, zvláště když dlouhodobě proklamoval, že sestavením vlády pověří Andreje Babiše. „To, že prezident má tedy tu možnost jmenovat nejen nezbytně vítěze voleb, ale člověka, který vede stranu s nejvyšším koaličním potenciálem, tedy s největší šancí získat většinu v Parlamentu, získat důvěru, tak si tady najednou musíme klást otázku, jestli toho vůbec prezident je schopen, jestli ústavní procesy lze nějakým způsobem nastartovat,“ spekuloval Přibáň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma