Rishi Sunak, premiér Velké Británie, spolu se svou Konzervativní stranou v květnu čelil jednomu z nejhorších výsledků v komunálních volbách za několik let. Konzervativci ztratili více než 400 křesel v zastupitelstvech. Kvůli nevlídným politickým vyhlídkám vyhlásil Sunak na 4. července parlamentní volby.
Prezident Spojených států amerických Joe Biden se také potýká s politickými problémy a připravuje se na první předvolební debatu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, která se uskuteční 27. června na CNN a bez diváků. Debaty se uskuteční celkem dvě, druhá se bude konat v televizi ABC až 10. září.
Ve Francii prezident Emmanuel Macron v neděli večer zažil ve volbách do Evropského parlamentu silný výsledek pravicové strany Národní sjednocení Marine Le Penové. V reakci na to vyhlásil předčasné volby do francouzského parlamentu, které se uskuteční 30. června a 7. července.
Podle serveru POLITICO byla logika všech tří světových lídrů stejná: proplouvání a doufání v nejlepší už nefunguje, takže „sem s tím“. Následující měsíce by tak měly otestovat životaschopnost těchto tradičních politiků, uvádí americký zpravodajský server.
Macron se jasně vyjádřil o svém odhodlání chopit se iniciativy a při vyhlášení nových voleb řekl, že ovládnutí tohoto okamžiku je otázkou národního charakteru. „Být Francouzem v jádru znamená rozhodnout se psát dějiny, a ne se jimi nechat řídit,“ řekl Macron s důvěrou, že jeho voličská základna odmítne krajní pravici.
„Hlasujte! Děkuji všem Francouzům, kteří umožnili tyto volby. Demokracie je nás všech a vy jste jejími strážci,“ vyzval Macron Francouze.
De retour au Touquet pour un acte essentiel :
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 9, 2024
A voté !
Merci a tous les Français qui permettent le bon déroulement de ce scrutin. La démocratie c’est nous tous, et vous en etes les gardiens. pic.twitter.com/AFxZjCrxu2
Všichni tři lídři čelí různým politickým výzvám, ale rozhodli se jednat podobným způsobem. Sunak, Biden a Macron se snaží řešit problémy s nespokojenými voliči, kteří jsou rozčarováni kvůli inflaci, imigraci a vysokým nákladům na bydlení. Všichni tři politici v zásadě věří tomu, že jejich protivníci jsou nezodpovědní a že soustředění voličů na ně může být pro jejich vlastní kampaně výhodné.
Bidenova kampaň spoléhá na to, že voliči se od Trumpa odvrátí, když ho uvidí v debatách. „Potřebovali jsme ho znovu vtáhnout do obývacího pokoje Američanů,“ řekl jeden z Bidenových poradců.
V Británii se však Sunakova strana po ohlášení voleb dále rozpadá, což zvyšuje obavy z úplného zničení konzervativců. Britský premiér nyní čelí jak tlaku labouristů, tak tlakům ze strany pravicových stran v čele s někdejším hlasitým zastáncem brexitu Nigelem Faragem.
„Zabili sami sebe,“ řekl Farage na adresu Sunakovy strany tento měsíc. „Je konec.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.