Sjezd demokratické strany se v Chicagu v USA nachýlil ke svému závěru. Uzavřela ho kandidátka demokratické strany na prezidentku, stávající viceprezidentka v administrativě Joea Bidena Kamala Harrisová.
Na svého republikánského protikandidáta tvrdě udeřila.
„Víme, jak by vypadalo druhé Trumpovo funkční období,“ hřímala Harrisová. „Donald Trump je v mnoha ohledech neseriózní člověk. Ale důsledky posazení Donalda Trumpa zpět do Bílého domu jsou extrémně vážné.“
Z jejího projevu citoval server USA Today.
Trumpa vykreslila jako lháře, podvodníka a hrozbu pro demokracii, jako muže, který by celostátně zakázal potraty, snížil daně miliardářům a přitulil se k diktátorům. „Vědí, že Trump nepožene autokraty k odpovědnosti,“ řekla, „protože sám chce být autokratem.“
Listopadové volby označila za „vzácnou, prchavou příležitost překonat hořkost, cynismus a rozdělující bitvy minulosti. Šanci vytýčit novou cestu vpřed, ne jako členové jedné strany nebo frakce, ale jako Američané.“
Ve svém projevu slíbila, že vytvoří „ekonomiku příležitostí“ a vyřeší nedostatek bytů v zemi, i když nenabídla podrobnosti o tom, jak to udělá. Slíbila, že oživí dvoustranný návrh zákona o nelegálním přistěhovalectví podél jižní hranice, který byl podkopáván Trumpovou opozicí.
Nenastínila však nápadně liberální nebo zvlášť podrobný program. Místo toho slovy volenými tak, aby oslovila nezávislé a dokonce i republikány, kteří mohou být Trumpem znepokojeni, naznačila, že bude prezidentkou, která „naslouchá, je realistická, praktická a má zdravý rozum“.
Stranou její pozornosti nezůstala ani zahraniční politika, konkrétně válka v Izraeli.
„Dovolte mi to ujasnit: Vždy budu hájit právo Izraele bránit se a vždy zajistím, aby měl Izrael schopnost se bránit,“ řekla. „Zároveň je to, co se stalo v Gaze za posledních 10 měsíců, zničující,“ nazývá rozsah utrpení „srdcervoucí“.
Lidé z okolí Kamaly Harrisové, její manžel a děti, ale i další lidé, ji popsali jako ženu, která žila v domě, na který musela tvrdě vydělat ještě její matka. Což je jasný, i když nevyslovený kontrast s Trumpovým zděděným bohatstvím.
„Víme, že silná střední třída byla vždy rozhodující pro úspěch Ameriky a budování této střední třídy bude určujícím cílem mého prezidentství. To je pro mě osobní. Pocházím ze střední třídy,“ zaznělo také z pódia.
Nescházely ani vystoupení hvězd včetně Pink. Jen zvěsti, že se Beyonce chystá ukázat, se nepotvrdily.
CNN doplnila, že Harrisová popsala případné znovuzvolení Donalda Trumpa jako cestu do „chaosu a neštěstí“.
„Namísto Trumpova amerického masakru a hrozeb odplaty se Harrisová prezentovala jako katalyzátor typické schopnosti Ameriky k obnově. Viceprezidentka využila svou minulost žalobkyně a zavázala se, že bude vždy ‚pro lidi‘, a zároveň obvinila republikánského kandidáta, že slouží ‚jedinému klientovi, kterého kdy měl: sám sobě‘,“ uvedla CNN.
Podle serveru televize Fox News delegátům sjezdu také prozradila, co ji vlastně přimělo stát se veřejnou žalobkyní. Impulzem prý bylo sexuální zneužívání její kamarádky z dětství“. Jako žalobkyně chtěla řešit i takovéto případy a dosáhnout potrestání viníků.
V průběhu jejího zhruba čtyřicetiminutového projevu se na sociálních sítích hlásil o slovo Donald Trup a průběžně její vystoupení komentoval. Když Harrisová mluvila o svých raných letech, Trump na své platformě Truth Social napsal, že „se hodně mluví o dětství, ale musíme se dostat k hranici, inflaci a zločinu!“.
Když Harrisová mluvila o tom, že jako prezidentka znovu posílí střední třídu, se Trump ptal, proč to nedělala jako viceprezidentka poslední tři a půl roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák