Překvapení: Francie se propadla na úroveň Řecka

28.11.2024 11:16 | Monitoring

Výnosy francouzských referenčních dluhopisů se poprvé v historii vyrovnaly Řecku. Tím se Francie postavila po boku země, která byla příčinou vleklé ekonomické krize eurozóny. Francie, druhá největší ekonomika používající euro, se dostává do hluboké krize. A co zní z úst některých českých politiků? Měli bychom přijmout euro. „Až jednou Čechům dojde, jak moc se jim o euru 20 let lže a kolik platí každý z nás zbytečně bankám a směnárnám, bude to mazec,“ zahřmělo z hnutí STAN, které se na jednání vlády snažilo prosadit vznik pozice koordinátora pro euro. Neúspěšně.

Překvapení: Francie se propadla na úroveň Řecka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eurobankovka v detailu

Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje na ekonomický vývoj ve Francii. Země galského kohouta se dostává postupně do dluhopisové krize a staví se tak po boku Řecka, které se v roce 2012 stalo toxickým členem eurozóny. „Debakl Francie. Její dluhopisy jsou dnes vůbec poprvé v historii stejně rizikové jako dluhopisy řecké. Ty přitom ještě loni spadaly z hlediska své bezpečnosti do prašivého pásma,“ píše na síti X Kovanda s odkazem na agenturu Bloomberg.

Anketa

Jste pro vystoupení z EU?

95%
3%
hlasovalo: 12538 lidí

Pro francouzskou ekonomiku ani politiky to rozhodně není dobrá zpráva. Mohlo by totiž dojít k odlivu zahraničních peněz. „Pro francouzské představitele je to nevítané srovnání, protože investoři se obávají, že premiér Michel Barnier může mít potíže se schválením rozpočtu. To by vykolejilo plány na snížení výdajů, zvýšení daní a omezení narůstajícího rozpočtového deficitu,“ píše agentura Bloomberg.

Lukáš Kovanda poznamenává, že to je velmi vážná krize eurozóny. „Druhá největší ekonomika platící eurem se vydává řeckou stopou a někteří čeští politici jsou stále ještě zaseklí v roce 2004, když míní, že je eurozóna z hlediska Česka elitní klub,“ napsal Kovanda.

 

 

Ministr vnitra Vít Rakušan po včerejším skončení zasedání vládního kabinetu oznámil, že se vláda nedohodla na nutnosti jmenovat národního koordinátora pro euro. O vytvoření této pozice usiluje právě jeho hnutí STAN. „Mrzí mě to, nicnedělání je jen zřídkakdy dobrá strategie,“ napsal k výsledkům jednání Rakušan. Budeme se dále snažit posouvat debatu o euru všemi možnými způsoby a bojovat za euro dál, vzkazal také ministr Lukáš Vlček. Připojili se i vládní poslanci.

Hnutí STAN ve vládě neuspělo se svým návrhem zřízení národního koordinátora pro euro. „Neshodli jsme se bohužel na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro. Mrzí mě to, protože ačkoliv euro (zatím) nemá podporu většiny veřejnosti, nicnedělání je jen zřídkakdy dobrá strategie. Ve věcné debatě o společné měně s experty i s veřejností budeme dál pokračovat,“ oznámil šéf hnutí STAN Vít Rakušan na síti X.

 

 

Tento klíčový post má být podle Starostů obsazen co nejdříve. „Koordinátor pomůže posunout celou diskusi o společné měně a přinese kvalitnější veřejnou debatu o jejích přínosech a výzvách,“ upozornil na síti X také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. „Budeme se dále snažit posouvat debatu o euru všemi možnými způsoby včetně věcné diskuse s veřejností,“ doplnil.

Euro podle něj přináší naší zemi řadu výhod. „Podnikatelé po něm volají, usnadní každodenní život lidem a většina ekonomů se shoduje, že by naší ekonomice pomohlo,“ uvedl.

Část veřejnosti však euro odmítá, hlavně kvůli mýtům a nepravdám, které se u nás šíří už více než dvacet let, pokračoval Vlček. Argumentoval tím, že zkušenosti zemí kolem nás ukazují, že společná měna nepřináší zdražování ani ztrátu suverenity. „Naopak podporuje ekonomický růst, přitahuje nové investice a zbavuje nás zbytečného směňování, třeba při cestách na vánoční trhy do Vídně nebo Drážďan,“ zdůraznil Vlček.

 

 

Z hnutí STAN se ozval také poslanec Martin Exner, který předestřel, že za nepřijetí eura horují banky. Že svým lhaním ovlivňují veřejné mínění. „Euro je výhodné pro 350 milionů obyvatel 20 evropských zemí, kteří s ním spokojeně 20 let platí. Až jednou Čechům dojde, jak moc se jim o euru 20 let lže a kolik platí každý z nás zbytečně bankám a směnárnám, bude to mazec. Obsazení funkce koordinátora pro zavedení eura by přispělo k objektivnímu informování společnosti o euru. To je ale proti zájmům bank a směnáren,“ napsal na facebooku Exner.

Nad eurem se zamyslel i Exnerův kolega z TOP 09 poslanec Miloš Nový. Ten zmínil, že koalice SPOLU stojí na gentlemanské dohodě, že témata, která by koalici štěpila, se nebudou prosazovat. „V této souvislosti padla nepsaná gentlemanská dohoda, že témata, která do té doby dělila jednotlivé politické strany, budou v zájmu vítězství nad hnutím ANO upozaděna. K těmto problematickým okruhům patřila i otázka přijetí společné evropské měny, jež pro TOP 09 představuje jeden ze základních pilířů hospodářské politiky,“ napsal na facebooku Nový.

Nový si je jistý, že je potřeba euro přijmout, aby se mohla naplnit „vize“ premiéra Fialy o tom, že české mzdy do pěti let dosáhnou úrovně těch německých. „Naše opakované cesty do regionů a návštěvy mnoha českých firem nás ale neustále utvrzují v tom, že na oddalování vstupu Česka do eurozóny tratíme my všichni. Chceme-li dostát vizi pana premiéra Fialy o dohánění vyspělých ekonomik včetně růstu platů a mezd, musí příští vláda jednoznačně stanovit termín přijetí eura,“ napsal Nový.

Poslanec Nový na závěr dodal, že až TOP 09 usedne v příští vládě, zavedení eura prosadí. A to do roku 2030. „Závazek TOP 09 o vstupu do eurozóny do roku 2030 v příští vládě dotáhneme do konce,“ slíbil veřejnosti poslanec vládní TOP 09.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

„Závazek TOP 09 o vstupu do eurozóny do roku 2030 v příští vládě dotáhneme do konce,“, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePlankton , 28.11.2024 12:31:23
Když pán bůh dá, vy už v žádné další vládě nebudete. A doufám, že už ani v parlamentu.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…