„Byla to opravdová zrůdnost, která nikdy nesmí zůstat zapomenuta. Dnes máme ve zvyku považovat naši svobodu i samostatnost za samozřejmost, ale vězme, že bez našich parašutistů a lidí, kteří jim pomáhali, bychom svobodu znovu nezískali. Važme si toho, že spory a možné konflikty v Evropě dnes řešíme a budeme je řešit jednáním, konsensem a dialogem v rámci EU, která je především projektem míru a spolupráce. Posilujme NATO a buďme v něm spolehliví a aktivní, ať se žádná válka ani do Evropy ani k nám nikdy nevrátí,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.
Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že parašutisté vyslaní z Británie udržovali z Ležáků vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.
Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších 7 lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou. Vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.
Vzpomínkové akce se každoročně účastní stovky lidí včetně představitelů státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef