Premiéři Visegrádské čtyřky jednali o Brexitu i migraci

28.03.2017 23:00 | Zprávy

Prioritou zemí Visegrádské čtyřky při jednáních o odchodu Británie z Evropské unie budou budoucí právní postavení občanů Evropské unie v Británii a finanční závazky Spojeného království vůči evropské sedmadvacítce. Na dnešním jednání ve Varšavě se na tom shodli premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska (V4). Šéfové středoevropských vlád rovněž znovu odmítli spojování debaty o migraci s návrhy na krácení dotací zemím, které odmítají přijímat uprchlíky.

Premiéři Visegrádské čtyřky jednali o Brexitu i migraci
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Polská premiérka Beata Szydlová řekla, že Visegrádská čtyřka usiluje o spořádaný odchod Británie z Unie, vyváženou dohodu a přátelské vztahy mezi Londýnem a sedmadvacítkou po takzvaném Brexitu. V souvislosti s odchodem Británie by se mělo podle ní hovořit i o další reformě EU.

Státy Visegrádské čtyřky chtějí co nejvíce ovlivnit mandát vyjednávačů, aby obsahoval i zájmy střední Evropy, zdůraznil český premiér Bohuslav Sobotka. Jedním z hlavních zájmů je podle něj i udržení přístupu exportu na britský trh, aby v důsledku Brexitu nedošlo ke ztrátě pracovních míst například u českých vývozců, píše ČTK.

Slovenský premiér Robert Fico upozornil, že postavení Británie po odchodu z Unie nemůže být lepší než postavení kteréhokoli členského státu. Byla by to podle něj „životní chyba“ EU.

Máme shodný, jednoznačně odmítavý postoj k povinnému přerozdělování uprchlíků

Kromě otázky Brexitu premiéři Visegrádských zemí hovořili také o migraci. Znovu zopakovali, že odmítají návrhy na krácení evropských dotací těm zemím, které odmítají uprchlíky. V4 se nepodvolí vydírání z Bruselu, uvedla premiérka Szydlová. Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že občané Německa a Rakouska klidně spí za peníze maďarských daňových poplatníků. Chrání je podle něj migrační opatření přijatá maďarskou vládou. Protesty proti politice Budapešti včetně rozsudků evropských soudů Orbán odmítl jako projevy „migračního byznysu“.

„Máme shodný, jednoznačně odmítavý postoj k povinnému přerozdělování uprchlíků. Odmítáme spojovat debatu o reformě azylového systému s evropskými fondy, které jsou nástrojem soudržnosti a nemohou být využívány jako nátlakový prostředek,“ prohlásil Sobotka. Fico v této souvislosti uvedl, že z každého eura z unijních fondů získávají 70 až 80 centů západní firmy.

Další jednání předsedů vlád V4 bylo věnováno spolupráci na poli inovací, podpory začínajících firem (tzv. start-upů) a digitalizace ekonomiky, a to přímo na varšavském setkání inovátorů ze střední a východní Evropy, CEE Innovators Summit. Toho se zúčastnily i české firmy z kategorie inovativních start-upů, například společnost Beenode s „hledačem věcí“, který umožňuje za pomoci mobilní aplikace a čipu kontrolovat či vyhledat hledané předměty, jablonecký Flydeo specializující se na výrobu dronů či Corinth, jehož vzdělávací interaktivní počítačový program Corinth Classroom se používá již ve 109 zemích.

Sobotka na závěr usoudil, že ani rozdílné názory na setrvání bývalého polského premiéra Donalda Tuska – navzdory odporu Varšavy – v čele summitů EU nepoznamenaly varšavské jednání, které se pragmaticky soustředilo na budoucí záležitosti. „Nejsou tady (ve V4) nějaké vnitřní problémy. Samozřejmě jsou vnitřní odlišnosti, ale ty byly vždy a budou i do budoucna. Jsme schopni vnímat to podstatné, co drží V4 pohromadě, a jednoznačně jsme se dohodli na společném postupu v řadě otázek,“ řekl českým novinářům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…