Prezident Tuhý k tibetským vlajkám: Policisté měli jasné instrukce

11.04.2016 19:48 | Zprávy

Policejní prezident Tomáš Tuhý se v dopise děkanovi FAMU Pavlu Jechovi omluvil za návštěvu policistů v budově této fakulty kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Postup policistů v něm označil za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté kvůli němu čelí kárnému řízení. Dopis dnes zveřejnila Policie ČR na svých stránkách. Zprávu o tom přinesla ČTK

Prezident Tuhý k tibetským vlajkám:  Policisté měli jasné instrukce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu demokracie a lidských práv v ČR, Číně, Tibetu a na Taiwanu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta

FAMU se připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident se dnes na akademické půdě sešli s děkanem FAMU Jechem a situaci mu objasnili. Chovanec už v neděli uvedl, že nešlo o porušení zákona a policie byla jen neobratná a zbytečně horlivá.

Podle Tuhého bylo zjišťování, zda je vedení školy srozuměno s tibetskými vlajkami na budově, způsobeno komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů. „Policie České republiky zároveň prohlašuje, že v tomto směru nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU,“ uvedl v dopise.

Tuhý děkana informoval, že v manuálu pro policisty bylo výslovně zdůrazněno právo na svobodné vyjadřování

Kárné řízení bylo zahájeno s vedoucím policistou obvodního ředitelství policie Praha I, který vydal pokyn podřízeným policistům k problematické návštěvě budovy FAMU, a s policistou specializovaného celorepublikového útvaru, který jako koordinátor bezpečnostních opatření v této oblasti provedení tohoto úkonu vyžadoval.

Tuhý také děkana informoval, že v manuálu pro policisty bylo mimo jiné výslovně zdůrazněno právo na svobodné vyjadřování. Policisté dostali instrukce, že vyvěšení vlajek, jako je například tibetská, není protiprávní. Byli také upozorněni na to, že zákonu neodporuje ani projevování názorů opačných, než zastávala čínská delegace.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejmenší slovanský národ píše Rusům i Ukrajincům a nabádá k míru. V Německu za to nálepkují

18:55 Nejmenší slovanský národ píše Rusům i Ukrajincům a nabádá k míru. V Německu za to nálepkují

„Jsme nejmenší slovanský národ, který neměl nikdy výbojné choutky. Chceme zastavit to nesmyslné vraž…