Sociální demokraté si postavili do čela Lubomíra Zaorálka a očekávají od něj, že jako skvělý rétor dokáže snížit obří předvolební náskok Andreje Babiše (ANO). Má to ale háček, přesněji řečeno hned dva háčky. Babiš vede svou permanentní kampaň nepřetržitě už od roku 2013. Zaorálek na to nemá 4 roky, ale jen 4 měsíce. A pak je tu ještě druhý problém. Zaorálek není ve vedení strany sám. Má po boku Bohuslava Sobotku, a především Milana Chovance. A otázkou je, jak spolu budou vycházet.
Že je skvělým rétorem, ukázal Zaorálek třeba na nedávném brněnském sjezdu strany, kde pronesl nejsilnější projev. „Tak si to řekněme úplně na rovinu. Tohle je často úplně mrtvé, co sdělujeme lidem,“ burácel. Posléze varoval před vytunelováním demokracie „rodinou firmou“.
Zaorálek má ještě jednu výhodu. Na rozdíl od Bohuslava Sobotky dokáže vyjít s prezidentem Milošem Zemanem. Zaorálek sice patří na „seznam zrádců“, který si prezident nese s sebou od roku 2003, kdy nebyl zvolen prezidentem, ale přesto Zaorálek dokáže se Zemanem hovořit. Jak to fungovalo mezi Zemanem a Sobotkou všichni dobře viděli, když prezident na premiéra na Hradě mával svou holí.
„Zaorálka se Zemanem logicky sblížila zahraničněpolitická agenda. Prezident a ministr zahraničních věcí se spolu zkrátka museli naučit mluvit,“ říká politolog Lukáš Jelínek, který Zaorálka osobně zná i ze společného působení v Masarykově demokratické akademii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp