Válka na Ukrajině trvá už 463 dní a podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) dostali čečenští vojáci tamního vládce Ramzana Kadyrova nařízeno od ruského velení, aby převzali pozice soukromé armády wagnerovců Jevgenije Prigožina, kteří se stahují od Bachmutu. Kadyrov přislíbil, že se Čečenci zapojí do nových útočných operací a dobudou další ukrajinské osady. Podle institutu bude však do bojů nasazeno jen asi 7 tisíc Čečenců, což nemusí k rozvinutí nových útočných operací stačit. Podle ISW zatím také nic nenaznačuje tomu, že by čečenské jednotky už nějaké útočné akce zahájily.
„Kreml se také možná snaží přerušit Kadyrovovy vztahy s finančníkem ze skupiny wagnerovců Jevgenijem Prigožinem a znovu zdůraznit federální autoritu nad čečenskými silami. Prigožin 31. května reagoval na zprávy o přesunu čečenských jednotek do obsazené Doněcké oblasti a uvedl, že je přesvědčen, že Kadyrovovy síly budou úspěšné při dobývání některých sídel v regionu, ale zdůraznil, že Kadyrov nedostal za úkol dobýt celou Doněckou oblastí,“ uvedl k tématu ISW.
Institut také připomněl společnou snahu Prigožina a Kadyrova oslabit pozice ruského ministerstva obrany, které oba muži kritizovali za to, že ve válce není dostatečně aktivní a např. nedodává na frontu dost munice. Když Prigožin hrozil, že své wagnerovce raději stáhne, než aby je nechal masakrovat, Kadyrov se nabízel, že wagnerovce vystřídají právě jeho čečenští bojovníci. „Putin nebo ruské vojenské velení mohli Kadyrovovi nařídit, aby zvýšil přítomnost svých jednotek na bojišti jako odvetu za Kadyrovův pokus o vydírání,“ spekuloval také ISW.
Gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov oznámil, že v zájmu jejich vlastního bezpečí nechá z příhraničního regionu odvézt stovky dětí a vyzval ruskou armádu, aby na Ukrajině obsadila Charkovskou oblast, čímž by došlo k vytvoření nárazníkového pásma na ochranu Bělgorodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.