Přihlásit pohledávku za likvidaci dolů OKD je riskantní, varuje ministr Mládek

03.07.2016 20:45 | Zprávy

Přihlásit nyní v insolvenčním řízení s černouhelnou firmou OKD pohledávku, která by státu mohla vzniknout kvůli likvidaci dolů a zahlazení následků těžby, by pro stát bylo značně rizikové. Vyplývá to ze zprávy, kterou pro jednání vlády připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Ministerstvo vyčíslilo orientační náklady na likvidaci dolů OKD na víc než 4,5 miliardy korun, podotýká ČTK.

Přihlásit pohledávku za likvidaci dolů OKD je riskantní, varuje ministr Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Náklady na technickou likvidaci dolů a rekultivace by podle zákona přešly na stát, pokud by doly nebyly úplně sanovány před zánikem OKD v případném konkurzu. Stát by ale musel takovou pohledávku přihlásit už nyní, do dvou měsíců od rozhodnutí o úpadku, tedy do 9. července. Zpráva MPO upozorňuje, že náklady na likvidaci dolů přitom nelze v současnosti určit. „Z tohoto důvodu nelze uvedenou pohledávku úspěšně přihlásit do insolvenčního řízení bez podstatného rizika jejího následného popření,“ píše se ve zprávě.

Rizikem pro stát, pokud by nyní pohledávku přihlásil, by bylo také omezení věřitelských hlasovacích práv. Pro stát tak bude výhodnější počkat, až budou náklady na ukončení těžby reálně vznikat, a pak je případně uplatnit jako pohledávku za majetkovou podstatou OKD. Takové dluhy přitom mají přednost před pohledávkami přihlášených věřitelů.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti

Na předpokládané miliardové náklady likvidace dolů OKD byla podle zprávy MPO částečně vytvořena finanční rezerva na zvláštním vázaném účtu. „Následně by tato měla být dotvářena až do ukončení těžby,“ píše se v dokumentu. Největší část orientačních nákladů připadá na odstranění Dolu Paskov, víc než 1,4 miliardy korun. Téměř miliardu by měla stát likvidace těžební lokality ČSA.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma počátkem května. „Podle insolvenčního správce i podle expertíz Ministerstva průmyslu a obchodu je ekonomika modelu dalšího fungování společnosti nefinancovatelná zevnitř, ani kdyby cena uhlí byla v budoucnu dvojnásobná,“ píše se ve zprávě MPO pro vládu.

V insolvenčním návrhu firma uvedla, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun, své závazky není schopna splácet a její majetek nedosahuje ani sedmi miliard korun. Své pohledávky u soudu dosud přihlásilo víc než 300 věřitelů.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců a pracuje v ní asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Vláda se zabývá i tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje, například na výplaty horníkům. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Orientační náklady na likvidaci těžebních lokalit OKD (v milionech Kč)

  Technická likvidace Vyvolané investice Rekultivace a důlní škody Celkem
Lazy 359 45 58 462
ČSA 505 45 423 973
Darkov (včetně Dolu 9. května) 524 75 276 875
ČSM Sever 206 30 159 395
ČSM Jih 208 30 76 314
Paskov 869 110 452 1431
Úpravna Darkov 9 0 37 46
Úpravna Paskov 9 0 37 46
Náklady souhrn 2689 335 1518 4542

Zdroj: MPO

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…