Pavel ve svém novoročním projevu kromě jiných témat přišel s návrhem, aby se Česko začalo soustředit na přijetí eura. Je podle něj nutné připomenout si závazky, které jsme při vstupu do NATO a EU dobrovolně přijali. „Prvním jsou výdaje na obranu země. Ten letos po dlouhé době opět plníme. Druhým je přijetí společné evropské měny. Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,“ konstatoval Pavel.
Shoda na přijetí eura ovšem nepanuje ani mezi politiky, ani odborníky a ekonomy. Zástupci TOP 09 mají požadavek přijetí eura jako jeden ze svých základních politických cílů, a tak nepřekvapí, že je prezidentova výzva potěšila.
„Za českou skepsí k euru stojí řada vlivných politiků. Klaus, Zeman, Babiš. Je ostuda, že další pak ztratili odvahu za přijetím eura stát. Nyní se situace aspoň trochu mění. Je skvělé mít v politice lidi, kteří se neřídí jen aktuálními průzkumy. Takže opět: Díky, pane prezidente,“ napsal na síti X Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Za českou skepsí k euru stojí řada vlivných politiků. Klaus, Zeman, Babiš. Je ostuda, že další pak ztratili odvahu za přijetím eura stát. Nyní se situace aspoň trochu mění. Je skvělé mít v politice lidi, kteří se neřídí jen aktuálními průzkumy. Takže opět: Díky, pane prezidente. pic.twitter.com/rkw6EPq8Ek
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) January 2, 2024
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa říká, že Pavel pouze vyzval, aby naše země plnila své závazky. „Česká republika se zavázala mezinárodními smlouvami euro přijmout, navíc více než 70 % občanů eurozóny je s používáním eura spokojeno, je tedy namístě předpokládat, že spokojeni budou i Češi. Prezident tedy jen dělá svoji práci, když požaduje, aby stát plnil své sliby a zároveň přinesl svým občanům něco užitečného,“ sdělil Peksa pro ParlamentníListy.cz.
S tím souhlasí i komentátor Petr Honzejk, podle nějž jsme se jednou zavázali euro přijmout, a tak musíme učinit a neřešit, zda je pro to ekonomicky vhodná doba. „Na debatě o euru mě nejvíc zaráží, že se vede primárně o tom, jestli euro pomůže ‚teď‘. Společná měna přece není o ‚teď‘, není to nějaký deštník, který si buď vezmeme, nebo nevezmeme kvůli momentálnímu počasí. Je to dlouhodobý projekt, který přesahuje každodenní politické účetnictví a je mimo jiné vyjádřením příslušnosti k určitému civilizačnímu okruhu,“ uvedl Honzejk.
Na debatě o euru mě nejvíc zaráží, že se vede primárně o tom, jestli euro pomůže "teď". Společná měna přeci není o "teď", není to nějaký deštník, který si buď vezmeme, nebo nevezmete kvůli momentálnímu počasí. Je to dlouhodobý projekt, který přesahuje každodenní politické…
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) January 2, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič