Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Masivní záchranný program opustilo loni koncem srpna po téměř devíti letech úspor. Stále však dluží miliardy eur a zůstává pod dohledem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, nyní už roste. Vláda odhaduje, že míra nezaměstnanosti se díky oživení ekonomiky loni snížila na 18,4 procenta a letos dále klesne na 18,2 procenta. Je přesto dlouhodobě nejvyšší v celé EU.
Řecko zůstane dlouho pod drobnohledem i po dokončení dohledu EU, řekl Bondy. Přehnaný důvod k optimismu podle něj není. Řecko čeká opatrná reforma ekonomických parametrů, ať už půjde o privatizace či investice, které však zatím nepřicházejí, uvedl velvyslanec. Důvěra v řecký trh je stále velmi nízká, a chuť investorů vstupovat do řecké ekonomiky tak velmi ostražitá.
"Příležitost ale přeje připraveným a snažíme se i české investory vybudit a upozornit na to, že ta země začíná pozvolna být víc a víc zajímavá," řekl Bondy a doplnil, že tím nemyslí turistický ruch, který je nadále největším českým příspěvkem do řecké ekonomiky. "Snažíme se velmi intenzivně upozornit na možnosti v oblasti lázeňství, je tam spousta možností v oblasti zničené infrastruktury z minulých dávných dob, kterou stojí zato přinejmenším navštívit a vyzkoušet si nějaký modelový příklad toho, jak vstoupit na řecký trh v tomto segmentu," poznamenal.
Prostor pro české firmy je podle Bondyho také v lázeňských technologiích, pivovarnictví či potravinářství. V Řecku je podle něj české pivo známé a rozšiřuje se zájem i o malé pivovary.
Dalšími oblastmi pro rozvoj jsou podle velvyslance také energetika a doprava. Zmínil se při té příležitosti o tom, že Čína koupila část přístavu v Pireu a jejím deklarovaným zájmem bylo udělat z Řecka hub pro čínský export s tím, že by mohl dále pokračovat do Evropy. Velvyslanectví v této souvislosti upozornilo ministerstvo dopravy, že by bylo možné využívat česká překladiště v Dolním Dvořišti a České Třebové, která by mohla být pro tento export využívána. Samo Řecko se podle Bondyho cítí silně také v transportu energetiky a uzavírá například smlouvy s Izraelem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk