Přímá demokracie žádá ukázněné lidi. Ale podívejte se, jak hlasovali Angličané nebo předtím Rakušané... Promlouvá zámecký pán Lobkowicz z TOP 09

27.06.2016 10:44 | Zprávy

ROZHOVOR Křimický „zámecký pán“, poslanec za TOP 09 Jaroslav Lobkowicz v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozorňuje na těsné výsledky brexitu, který přirovnává k rozvodu. „Každé referendum je spíš emocionální, hlasují i ti, kteří nemají zdání, co výsledek způsobí,“ uvedl Lobkowicz. Zároveň na příkladu Švýcarska ukazuje, že přímá demokracie vyžaduje ukázněné voliče.

Přímá demokracie žádá ukázněné lidi. Ale podívejte se, jak hlasovali Angličané nebo předtím Rakušané... Promlouvá zámecký pán Lobkowicz z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslaw Lobkowicz

Nelze začít jinak než s brexitem. Co k tomu říci?

Dalo se to čekat, ale podle mne to není úplně dobré. Anglie na tom bude hůř, než byla doteď. Každé referendum je spíš emocionální, hlasují i ti, kteří nemají zdání, co výsledek způsobí. Kdo se jim líbí, tak tomu dají hlas. Nám se asi zatím nic nestane, ale Anglie na tom asi časem prodělá. Padá měna, padají burzy.

Do jaké míry bude výsledek brexitu působit pnutí v Anglii? Narážím tím na různé odstředivé tendence, třeba Skotska…

Anglie je rozdělena na dvě poloviny. Severní Irsko a Skotsko hlasovaly pro EU, ty byly proti výstupu. Dnes hrozí nebezpečí, že se samy odtrhnou.

Daly se tím do rukou argumenty stranám, které mají odstředivé tendence v dalších zemích, jako je Itálie nebo Finsko?

Nevím, zda právě Itálie má odstředivé tendence. Itálie na EU poměrně vydělala, byla přece ve finanční krizi a EU jí hodně pomohla. Sice od ní také něco chtěla, což je ovšem správné. Brát peníze a jenom utrácet je špatné. Ve Francii mají paní Le Pen, která je docela radikální, ale v posledních volbách získala docela málo hlasů. Samozřejmě se straší dominovým efektem, možná to některé státy zkusí s referendem. Kdyby se vyhlásilo u nás, nedovedu si představit, kolik lidí by hlasovalo proti vystoupení.

Není to „voda na mlýn“ našim různým malým stranám, které referendum o vystoupení Česka mají v programu?

„Voda na mlýn“ to asi je, ale moc jim to nepomůže. Pro nás je EU výhodou. Jsme malá země, a tedy máme i malý trh. Vždy je výhodnější stát větší než stát malinký. Přirozeně EU musí udělat nějaké reformy. Dodneška vše fungovalo tak, že si Evropská unie něco vymyslela a členské státy pak rozhodnutí přizpůsobovaly svým podmínkám. U nás jsme postupovali často ještě přísněji, než EU vůbec chtěla. Navíc každý stát má svého komisaře. Takže existuje 28 různých komisí a každá chce ukázat, že je důležitá, takže si vymýšlí něco nového, aby vykázala činnost. Dříve bylo třeba jen šest komisařů a také to šlo. Samozřejmě to bylo v době, kdy měla EU jen pár států. Dnes ale musí každý komisař ukázat, jak je důležitý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…