Přímá volba prezidenta? Šidítko demokracie za miliardu, míní Töpfer

29.01.2012 10:55 | Zprávy

Známý herec a senátor Tomáš Töpfer (ODS) má za to, že přímá volba prezidenta, o které bude horní komora Parlamentu jednat za několik dní, je jen šidítkem na demokracii. Domnívá se, že jde vlastně o hru „Česko hledá Superstar“ v celonárodním měřítku. Oproti televiznímu pořadu je tu ale jeden rozdíl, daňový poplatníci za každou přímou volbu hlavy státu zaplatí miliardu korun, možná i dvě miliardy. Rozhovor s populárním senátorem přináší server Novinky.cz.

Přímá volba prezidenta? Šidítko demokracie za miliardu, míní Töpfer
Foto: Jan Janula
Popisek: Tomáš Töpfer

Töpferovi letos končí senátorský mandát a podle vlastních slov teď intenzivně uvažuje o tom, zda se pokusí svůj senátorský post obhájit i v nadcházejících volbách. Obratem k tomu ovšem říká, že bude záležet především na vůli voličů, zda do toho boje nakonec půjde a zda z něj vyjde vítězně. Jeho kolega s horní komory Jaroslav Kubera o populárním herci nedávno hovořil jako o možném kandidátovi na prezidenta, ale sám Töpfer se jako odpůrce přímé volby hlavy státu kandidatuře vzpírá.

Přímá volba rozštěpí společnost

„Já především nejsem pro přímou volbu. Z legrace jsem řekl, že by to vzhledem k návrhu pana Kubery byl v mém případě střet zájmů, ale hlavně si myslím, že přímá volba prezidenta je věc velmi ošidná. Nedomnívám se, že by výrazně změnila naši politickou scénu, jenom by si lidé za miliardu korun zahráli celonárodní hru „Česko hledá superstar“. A celé by to fungovalo jako šidítko pocitu, že se podílejí na demokracii,“ kritizuje přímou volbu senátor.

Volby do sněmovny z let 2006 a 2010 navíc ukázaly, že na české politické scéně panuje tvrdá rivalita, která poměrně ostře rozděluje i českou společnost. Strana, která volby prohraje, není schopna popřát straně vítězné k úspěchu a spolupracovat s ní na správě země tak, jak bývá zvykem např. v USA. Herec a senátor v jedné osobě se obává, že by nakonec občané byli zklamaní. Jedni z toho, že nevyhrál jejich kandidát a druzí z toho, že vítěz voleb nezískal sympatie všech voličů, ale jen slabé nadpoloviční většiny.

Senátorování mě baví

K pozici zákonodárce v horní parlamentní komoře herec a ředitel Divadla na Fidlovačce říká, že ho to práce baví a naplňuje. Rád by v pozici zákonodárce i dál pracoval ve prospěch české kultury a nezanedbatelnou výhodou je i možnost promlouvat do schvalování výše daní, které mnoho herců, ale nejen herců, platí jakožto OSVČ.

„Málokdo ví, že se mi během mé senátní mise podařilo zachránit Státní fond kultury, stejně jako získat peníze pro Státní fond kinematografie tím, že jsme komerční televize zavázali odvádět do fondu dvě procenta z objemu reklamy,“ uzavírá Töpfer.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…