„Můžeš být vítězem ATP a přitom uvnitř zůstat primitivem, zaostalcem, obyčejným balkánským nacionalistou a šovinistou. Není náhoda, že je Novak Djokovič nejméně oblíbeným tenisovým šampionem historie,“ napsal na Twitter jistý Edon Cana, toho času velvyslanec státu Kosovo v Bulharsku.
Důvodem bylo uniklé video ze srbské šatny, kde se slavilo vítězství v turnaji národních týmů. Novak Djokovič s kolegy ze srbské reprezentace totiž zpívali srbské písně, z nichž některé byly prohlášeny za kontroverzní. Kritizoval je například český server Aktuálně.cz.
Nelíbila se například píseň Pochod na Drinu, pocházející z časů první světové války, kdy Srbsko osamoceně čelilo útoku habsburské monarchie. Dnes je odmítána proto, že si ji v devadesátých letech v časech jugoslávských válek měly zpívat srbské polovojenské oddíly, čímž měla být znevážena.
Ještě větší pozdvižení vyvolala píseň Vidovdan, vzniklá v osmdesátých letech, když stoupalo napětí v Kosovu. To je v textu velebeno jako „součást srbské duše“. I to je nyní považováno za primitivní nacionalismus.
Kromě oslav v šatně je také kritizováno bouřlivé chování srbských fanoušků během turnaje. Rafael Nadal, který se španělským týmem prohrál finálový duel, si stěžoval, že srbští fandové „nerozumí tenisu a fandí jako na fotbale“.
Novak Djokovič naopak podporu ocenil se slovy, že finálový zápas pro něj byl zážitkem, který si bude pamatovat celý život.
Před kritikou bránil Djokoviče jeho otec slovy, že v Srbsku je národní cítění normální. „Můj syn je nacionalista stejně jako já i většina lidí v Srbsku. Není to nic sprostého. Milujeme svůj národ a zemi,“ ujistil.
Láska k Srbsku podle něj neznamená nenávist k jiným národům. Jinou věcí ale je, že Srbsko musí čelit tomu, že mu část jeho země byla odebrána. „Vy jste vstoupili do naší země a víte, že je to naše svatá země, jako je pro Židy Jeruzalém. Proto budeme vždy stát při našem Kosovu. Nemyslete si, že se na tom něco změní, ať za dvacet, sto, nebo tisíc let. Kosovo bude vždy srdcem Srbska,“ zdůraznil Srdjan Djokovič.
Novak Djokovič je přitom paradoxně nejortodoxnějšími srbskými nacionalisty dost kritizován. V poslední době zejména za to, že si najal trenéra Gorana Ivaniševiče, který je Chorvat. Mezi oběma národy probíhaly v první polovině devadesátých let nejkrutější boje jugoslávských válek.
„Goran je z Chorvatska, já jsem Srb. Oba pocházíme ze země, která kdysi byla Jugoslávií. Goranovi kdysi v našem regionu fandil každý, tak nevím, proč bychom teď měli být nepřátelé,“ divil se Djokovič, který například během fotbalového MS 2018 otevřeně fandil Chorvatsku, což se u některých nesetkalo s pochopením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav