Přituhuje: Útlak, tajné seznamy, skryté praktiky. V Česku akce proti cenzuře internetu

27.08.2020 7:05 | Zprávy

Herní vývojář Daniel Vávra chce spolu s dalšími českými osobnostmi předložit poslancům petici s názvem „Zastavme omezování svobody projevu na globálních sociálních sítích“. Facebook či Google dle Vávry již dávno překročily význam klasických médií. Chce též bojovat proti takzvané cancel culture. „Dneska v Americe napíše člověk něco na Twitter, něco nevhodného olajkuje a vyhodí ho z práce. Přijde o reputaci, dokonce o bankovní účty, zruší mu účet na PayPalu. Nejsou to hezké poměry,“ popsal Vávra. Prý něco podobného začíná u nás. „Máme náš text dobře ozdrojovaný, co se kde komu už stalo a snažíme se upozornit politiky, že to je hrozba i pro ně,“ upozornil Vávra.

Přituhuje: Útlak, tajné seznamy, skryté praktiky. V Česku akce proti cenzuře internetu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herní vývojář Daniel Vávra o cenzuře na sociálních médiích

Proslavený herní vývojář Daniel Vávra poskytl deníku Echo rozhovor ohledně apelu, který se spolu s dalšími osobnostmi českého veřejného života, chystá přeložit českým zákonodárcům. Poslancům chtějí předložit i petici s názvem „Zastavme omezování svobody projevu na globálních sociálních sítích“, což je výzva zákonodárcům, aby v českém virtuálním prostředí dbali na svobodu projevu a aby zabránili platformám jako Facebook či Google v mazání, rušení účtů nebo politické manipulaci při vyhledávání obsahu.

Na dotaz, co je donutilo sepsat takovou výzvu, odpověděl, že každý přece ví, co se děje na Západě. „Snadno tam přijdete o práci, pokud vyjádříte nesprávný názor. Už dávno to není tak, že ten nesprávný názor musí být zároveň opravdu odpudivý. Začínáme to pozorovat už i u nás,“ odpověděl a popsal to na svém případu, kdy napsal svůj vlastní názor ohledně demonstrací v Bělorusku, který třeba mohl být hloupý, ale že okamžitě nějaký aktivista vytrhl pár vět z kontextu, přiložil k tomu logo firmy, kde pracuje, aby mu prý v práci způsobili problém a vypustil tuto koláž na sociální sítě. Ten byl šířen dle Vávry i profesory z Karlovy univerzity či novinářem CNN Prima News. Nelíbí se mu tyto praktiky okřikování.

Okřikování sice není ještě cenzura, ale tím to údajně začíná. „Fáze okřikování, to se na Západě dělo dva tři roky nazpátek. Dneska v Americe napíše člověk něco na Twitter, něco nevhodného olajkuje a vyhodí ho z práce. Přijde o reputaci, dokonce o bankovní účty, zruší mu účet na PayPalu. Nejsou to hezké poměry,“ popsal a přidal vlastní zkušenost, kdy k němu na jedné konferenci přišel vysoce postavený manažer firmy, který mu pošeptal, že hlasoval pro Brexit, ale nesměl to nikomu dalšímu říct.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…