Vláda ve čtvrtek schválila další zpřísnění opatření, nově již na akcích nad tisíc lidí nebude stačit antigenní test a lyžařské areály budou podobně jako restauratéři muset kontrolovat bezinfekčnost. Podle Prymuly ale ani tato nová opatření nejsou dostačující.
„Je to snaha nastavit nějaký motivační systém pro lidi, aby se nechali očkovat, protože to je výrazné ztížení účasti na těch masovějších akcích. Ale pokud bychom měli mluvit o síle takových opatření, tak ta není dostatečná, protože například loni touto dobou byla ta opatření mnohem přísnější a je potřeba omezit ty nárůsty, které tady vidíme,“ prohlásil epidemiolog v České televizi.
Zatímco loni se řešil celkový počet nakažených denně, nyní je pozornost věnována zejména zatíženosti nemocnic. „My potřebujeme, aby nebyla vysoká zátěž na nemocnice, a byť ty průběhy jsou lehčí než v loňském roce, přesto na jednotkách intenzivní péče máme případy a máme tady kolem 25 zemřelých denně. To jsou sice nižší čísla než loni, ale je potřeba s tím něco dělat a tu epidemii efektivně zabrzdit,“ uvedl Prymula s tím, že pokud tak neučiníme, dostaneme se do problémů s kapacitami v nemocnicích, což může ubírat prostor plánovaným zákrokům.
Cestou již podle Prymuly určitě není celkový lockdown, ale spíše lokální opatření tam, kde je nejvyšší míra přenosu. „Celoplošně se ještě musejí zpřísnit pravidla na nějaké akce a ty hromadné akce se postupně budou omezovat, až některé možná budou uzavřeny úplně. Také by se měla omezit kontaktní aktivita, třeba v rámci nočních klubů a podobně, kde dochází k těm přenosům,“ radil Prymula.
„Měla by se také vyřešit situace ve školství, protože tady je trochu nešťastné, že i při testování se mohou žáci nakazit, a bude tady určitě velmi citlivá diskuse, jestli očkovat, nebo neočkovat, a já neříkám, že to je cesta, která je úplně jednoduchá. Ale bude se muset říci, že i očkovaní učitelé by mohli být testováni, protože i oni mohou ten virus přenášet, a ve školách se to šíří opravdu masivně,“ varoval epidemiolog.
Jedním z velkých problémů, který je potřeba řešit, je prý také postupná expirace očkování. „Musíme si uvědomit, že my tady sice kalkulujeme s počty lidí, kteří se nemohou nakazit, protože jsou očkovaní nebo mají protilátky, ale to je časově se posouvající jev, který může vyprchat, a vidíme, že ta obranyschopnost po očkování klesá a po šesti měsících jde rapidně dolů,“ dodal Prymula s tím, že zejména senioři by se měli nechat očkovat třetí dávkou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.