Přivítali jsme na naší půdě velkého syna vlasti a prezident v ten den jel ke komunistům, hrozil se Moravec

22.04.2018 13:52 | Zprávy

Václav Moravec si v Žižkovské věži vyslechl, jaké požadavky položili před premiéra Andreje Babiše (ANO) komunisté. Dozvěděl se také, jak si komunisté představují svou státotvorně-opoziční roli. Zákulisí z jednání o vládě poodhalili první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Když jejich slova slyšel předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, zděsil se. A spustil kanonádu...

Přivítali jsme na naší půdě velkého syna vlasti a prezident v ten den jel ke komunistům, hrozil se Moravec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Otázek Václav Moravec

Komunisté se v Nymburce v sobotu usnesli, že je i nadále povede již 12 let úřadující předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Co z toho plyne pro českou politickou scénu? Znamená to, že se přiblížil okamžik, kdy tato země bude mít vládu s důvěrou? Nejen o tom debatovali v nedělních Otázkách České televize v kauze Čapí hnízdo trestně stíhaný první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a komunistický poslanec Jiří Dolejš, který již není místopředsedou strany.

Moravec hned na úvod připomněl, že v den, kdy vlast přivítala na své půdě jednoho ze svých velkých synů, komunisty a nacisty pronásledovaného kardinála Josefa Berana, prezident Miloš Zeman jako vůbec první prezident v novodobé české historii vystoupil na sjezdu komunistů a vyzval KSČM, aby se zapojila do vládního jednání.

Kdy se tedy v Česku zrodí vláda s důvěrou? Podle Faltýnka je důležité, aby se tak stalo co nejdříve. Pokud vláda opravdu vznikne, Faltýnek zdůraznil, že se nebudou zvyšovat daně. „My jsme se dohodli, což potěší tady kolegu Zbyňka Stanjuru, že nechceme zvyšovat daně. Naopak chceme snižovat daně,“ zdůraznil Faltýnek.    

Podle Dolejše je důležité domluvit se na mechanismech vládnutí, kde komunisté budou opoziční stranou, ale zároveň vládu umožní. Dolejš však důrazně odmítl, že by šlo o obdobu tzv. opoziční smlouvy, kterou spolu v roce 1998 podepsali Miloš Zeman a Václav Klaus za ČSSD a ODS. Komunisté prý stojí o sepsání jakéhosi garančního patentu. „Je to garance toho, že nebudeme za užitečné idioty. Nechceme být užitečnými idioty, nikoliv dělit se o kořist,“ uvedl Dolejš. KSČM se však i nadále hodlá chovat jako opoziční strana, státotvorně-opoziční strana.

Faltýnek, který se jednání s komunisty zúčastnil, prozradil, že komunisté trvají na otevření církevních restitucí, trvají na tom, aby zločiny z dob privatizace byly nepromlčitelné či aby po celé čtyři roky rostla minimální mzda.

Podle Stanjury je tato debata o spolupráci ANO a KSČM v podstatě absurdní. Hnutí Andreje Babiše si prý samo uzavřelo cestu k jednáním s demokratickými stranami, takže musí jednat s komunisty a s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. „A ve Sněmovně to funguje naprosto skvěle. Ta stopatnáctka jede. Ale mě nejvíc vadí ta mlha, která kolem toho je,“ podotkl Stanjura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…