Proběhlo cvičení aktivních záloh. Analytik Martin Koller poté napsal...

16.04.2016 14:41 | Zprávy

REPORTÁŽ Ve výcvikovém prostoru Libavá končí cvičení jednotek Aktivní zálohy AČR Hradba 2016 zaměřené na přípravu ochrany teritoria, včetně hranic a důležitých objektů. Důvodem povolání aktivních záloh na cvičení je jejich sladění a prověření schopnosti k operačnímu nasazení na území státu. I když to nikdo neříká nahlas, všem je jasné, že cvičení je reakcí na ohrožení ilegálními islámskými migranty. Nezaškodí, jestliže si o aktivních záložácích, jejich historii a současnosti něco povíme.

Proběhlo cvičení aktivních záloh. Analytik Martin Koller poté napsal...
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

V rámci cvičení pořádaného od 3. března do 22. dubna 2016 se ve výcvikovém prostoru Libavá vystřídalo 15 jednotek Aktivní zálohy. Skupinu mediálních pracovníků, vojenských a bezpečnostních odborníků pozvali příslušníci jedné z cvičících jednotek aktivní zálohy – pěší roty 121. strážního praporu Praha-Střední Čechy, který podléhá Krajskému vojenskému velitelství Praha.

Úvodem je třeba uvést, že samostatné pěší (strážní) jednotky plní stále především úkoly určené v roce 2004. Nejedná se tedy o primárně bojové formace určené ke standardnímu střetu s vojensky vybaveným a organizovaným protivníkem. Ovšem v současnosti roste důležitost právě ochrany vlastního území, strategických objektů a pomoci obyvatelstvu z hlediska teroristických útoků a tím i hodnota strážních jednotek.

Vedení záložáků pomalu přebírá mladší generace, protože tatíci zakladatelé Jiří Kunc, František Koch a někteří další již překročili věk šedesáti let, který tvoří horní hranici služby v Aktivní záloze. Přibývá lidí, kteří před vstupem do Aktivní zálohy nikdy nebyli na vojně a postrádají i základní znalosti, o návycích nemluvě. To samozřejmě vytváří větší tlak na výcvik a odbornost, ale zároveň prodlužuje možnou délku služby.

Záložáci nacvičovali v turnusech o délce jednoho a půl týdne různé formy činnosti, a to jak samostatně, tak ve spolupráci s útvary AČR. Pohybovali se při tom po větší části území vojenského prostoru a využívali částečně i jeho logistické zabezpečení, především pro práci štábů a ubytování, protože teplota mnohdy klesala výrazně pod nulu. Nicméně se cvičilo bez ohledu na počasí a v případě potřeby využívalo vybavení pro delší pobyt v terénu.

Prezentaci cvičení Hradba 2016 na zahájení mediálního dne realizoval velitel cvičení plukovník Jaroslav Hrabec. Skupinu návštěvníků vedl s odborným výkladem podplukovník Robert Speychal, velitel pěší roty 121. strážního praporu. Na jednotlivých pracovištích zajišťovali informace velitelé jednotek. Příslušníky zálohy navštívil rovněž veterán z Afhghánistánu desátník Lukáš Hírka, který s nimi probíral svoje zážitky a bojové zkušenosti. Člověk, který obětoval v boji proti teroristům kus svého zdraví, požívá mezi záložáky, a nejen mezi nimi zvláštní úctu.

Podplukovník Speychal uvedl, že hlavní problém z hlediska bojového nasazení tvoří v jednotkách záložáků komunikace. Jednak na odpovědnost, organizaci a komunikaci mnohdy nejsou zvyklí z civilu, jednak vojenská komunikace je specifická. U mladé generace oblíbené celodenní koukání do mobilů ji nenahradí. Je třeba vytvářet návyky z hlediska organizace, služební hierarchie a týmové činnosti. Kvalitní jednotlivec tvoří základ úspěšného týmu a nekvalitní může jeho práci zničit a v bojovém nasazení všechny ohrozit.

Dále jsou zde mnohdy nedostatky ve fyzické přípravě. Jedno či dvě cvičení za rok ji nenahradí a každý jednotlivec se musí připravovat sám. V neposlední řadě se jedná o schopnost překonávat zátěžové situace, a to po delší dobu. Psychická připravenost je v řadě případů důležitější než fyzická a nepochybně spolu tvoří základ úspěšné bojové činnosti. I zde se především u mladších záložáků projevují různé negativní společenské trendy, počínaje oficiálně preferovaným bezmezným individualismem.

V neposlední řadě zmínilo několik přítomných odborníků materiální a finanční problematiku. Řadu let trvalo, než záložáci dostali aspoň náhradní části polních stejnokrojů. U nich, stejně jako u vojáků v činné službě se projevovaly vleklé problémy z hlediska logistického zabezpečení, počínaje botami. Přestože, v současnosti jsou tyto problémy odstraněny, dodnes si mnozí kupují některé speciální výstrojní i jiné součástky. Zdravotník, odborník od záchranky, vytvořil pro svoji jednotku za vlastní špičkovou soupravu.

Již v devadesátých letech se projevil další problém. Záložáci v pozici zaměstnanců měli problémy s uvolňováním na cvičení. Zaměstnavatelé až na výjimky logicky preferují stálé zaměstnance, zvláště když jde o obtížně nahraditelné specialisty. Mnozí nadšenci mohli vyrážet na cvičení pouze o víkendech, nebo v rámci dovolených. V některých případech jim proto vznikaly i problémy s rodinami. A nastávaly i situace, kdy dostali na výběr, zda budou mít zaměstnání, nebo si hrát na vojáky. Proto nemalou část z nich tvoří živnostníci a podnikatelé, kteří mnohdy obětují pro vlast svůj čas i zisk. Aktuálně, k 1.7. 2016 se s účinností nového zákona o službě vojáků v záloze a novelizace branného zákona zásadně mění finanční ohodnocení jak příslušníků Aktivní zálohy, tak možnost refundace ztrát zaměstnavatelům.

Základ činnosti tvoří samozřejmě štábní práce a komunikace. Zde se začínalo prakticky z ničeho, dnes se používají standardní armádní pojítka. Příprava velitelů k činnosti v terénu na profesionální úrovni je již samozřejmostí. Dodržují se zásady utajení. Z éteru zmizely zbytečné řeči a oblíbené vulgární výrazy. Podle zakladatelů i vojenských specialistů vykonaly jednotky Aktivní zálohy kvalitativně velký skok.

Nejzajímavější součástí prezentace byl zásah proti vozidlu uloupenému teroristy. Ti se ho zmocnili a připravovali se k útoku na základnu bráněnou příslušníky Aktivní zálohy. Problém objevili pozorovatelé v terénu. Vozidlo bylo zastaveno na kontrolním stanovišti, teroristé zajati a proběhla základní pyrotechnická kontrola.

Na dalším pracovišti se nacvičovala ochrana chráněného objektu napadaného figuranty představujícími protivníka. Přitom se zkoušely různé způsoby jak překonávání, tak ochrany různých druhů plotů a zátarasů. Jako strážní a krycí stanoviště sloužily rovněž upravené nákladní automobily. Další pracoviště zůstala při prezentaci utajena.

Základní výzbroj příslušníků Aktivní zálohy AČR tvoří osvědčené útočné pušky (původně oficiálně samopaly) vzor 58, univerzální kulomety vzor 59 v lehkém i těžkém provedení a samonabíjecí pistole vzor 83, které jim poskytuje resort obrany. Uvedená výzbroj může být v případě potřeby rozšířena o ruční granáty a pěchotní protitankové zbraně. Rovněž logistické zajištění je standardní. Výstroj je shodná s vojáky AČR, stravování místy i lepší. Jen se nekoná přehled komických zdravých výživ. V polní kuchyni připravené řízky mizí po celodenní činnosti v terénu rychlostí blesku. Všude platí „suchý zákon“ a dokonce se i dobrovolně dodržuje.

Různé dílčí nedostatky se daří odstraňovat především obrovským nadšením. Příslušníci Aktivní zálohy přejali základní ideu svých zakladatelů a jedná se o zapálené vlastence, kterým jde především o jejich zemi a spoluobčany. To znamená mnohdy víc, než cokoli jiného, nejen pro současnost, ale především pro budoucnost.


(Foto: Martin Koller)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měli by tam udělat nové volby.“ Musk našel něco velmi ošklivého v minulosti britského premiéra

8:55 „Měli by tam udělat nové volby.“ Musk našel něco velmi ošklivého v minulosti britského premiéra

Americký miliardář Elon Musk, který má zasednout i v příští vládě zvoleného prezidenta Donalda Trump…