Problémy s deportacemi migrantů, policie má svázané ruce. Padlo k Německu

31.08.2024 9:56 | Monitoring

Německá vláda musí podle kancléře Olafa Scholze udělat vše, co může, aby lidé, kteří nemají v Německu povolený pobyt, byli deportováni. Řekl to po vraždě tří lidí v německém Solingenu. Odborník na Německo Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů očekává, že migrace bude pro německé voliče hlavním tématem v nadcházejících volbách, uvedl pro Český rozhlas.

Problémy s deportacemi migrantů, policie má svázané ruce. Padlo k Německu
Foto: Český rozhlas
Popisek: Odborník na Německo Jakub Eberle

Před pár dny v německém Solingenu nožem zabil tři lidi Syřan hlásící se k Islámskému státu. Tato tragédie vyostřila v Německu už tak intenzivní debatu o migraci a o bezpečnosti v ulicích. S napětím se čeká na to, jak se poslední události projeví v zemských volbách v Durynsku, v Sasku a v Braniborsku.

Podle Eberleho je migrace nejvýznamnějším politickým tématem v Německu. „Dnes kvůli útokům, jako je tento, je migrace v Německu chápána primárně jako bezpečnostní otázka, jako bezpečnostní problém. S tématem války na Ukrajině je migrace tématem, které dlouhodobě rezonuje,“ uvedl Jakub Eberle v rozhovoru pro Český rozhlas.

Německé vládě je opozicí vyčítáno, že nedělá dost. Podle lídra CDU/CSU Friedricha Merze je třeba zcela znemožnit příchod žadatelů o azyl ze Sýrie a z Afghánistánu.

To ale podle Eberleho není v souladu s německou ústavou ani s mezinárodním právem: „Jde spíše o symboliku v rámci předvolebního boje. Ukazuje to ale, že se celá debata posouvá a tvrdší tón vůči migraci dominuje,“ uvádí expert.

Spolková vláda SRN začala již po červnovém útoku v Mannheimu připravovat zpřísnění zbraňové legislativy ve vztahu k nožům, například omezením maximální délky čepele nožů, které se smí nosit na veřejnosti. V centrech měst mají dále vzniknout zóny se zákazem nošení zbraní a dojít má také k posílení namátkových kontrol.

K tomu ale Eberle poznamenává, že německá policie má v tomto směru omezené možnosti, ať už kvůli spolkovému (federálnímu) uspořádání země a existenci celostátních a zemských složek, nebo kvůli historické zkušenosti, čímž je veřejnost ostražitá vůči náznakům policejního státu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

Zkrácené úvazky

Paní Jilková, chlubíte se podporou zkrácených úvazků. Ale nemáte dojem, že je jich u nás pořád žalostně málo? Co s tím hodláte dělat? Protože už jste u vlády dost dlouho a situace je pořád stejná. Navíc vzhledem k nízkým mzdám, s kterými také nic neděláte, se ty zkrácené úvazky až na výjimky nevypla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura kritizoval rozhazování neziskovkám. Nota nenávisti, vyjela Pekarová

22:30 Okamura kritizoval rozhazování neziskovkám. Nota nenávisti, vyjela Pekarová

Superdebatu před nadcházejícími senátními a krajskými volbami přinesla Česká televize, a to živě z B…