Proč ODS a TOP 09 ztrácejí preference? Ptá se Hvížďala

28.09.2010 21:36 | Zprávy

Novinář a komentátor Karel Hvížďala se ve svém blogu zamýšlí nad tím, jak je možné, že dvě hlavní strany vládní koalice ODS a TOP 09 začínají tak brzy po volbách ztrácet přízeň voličů.

Proč ODS a TOP 09 ztrácejí preference? Ptá se Hvížďala

Výsledky posledních průzkumů se shodují v jedné věci. Ať je prováděla kterákoliv agentura, tak vyšlo, že účast ve volbách, kdyby probíhaly v září, by byla obdobná jako v parlamentních květnových volbách. To znamená kolem šedesáti procent a zvítězila by sociální demokracie, následovala by ODS a na třetím místě by byla TOP 09.

Archiv průzkumů: SANEP, STEM, CVVM, SC&C 

Hvížďala upozorňuje, že rozestupy mezi ČSSD a ODS se liší od 2 do 5 procentních bodů, zatímco ve volbách to bylo o necelá dvě procenta. A rozdíl oproti minulým měsícům je ještě markantnější, protože buď se preference ČSSD a ODS k sobě po volbách blížily, nebo dokonce v jednom případě ODS sociálně demokratickou stranu předběhla.

Proč ODS a TOP 09 ztrácejí?

Hvížďala se tedy pozastavuje nad tím, proč ODS, ač má v čele velmi uměřeného a solidního Petra Nečase, po období krátkodobé naděje začíná ztrácet, podobně jako strana TOP 09 s pány Schwarzenbergem a Kalouskem, která ve volbách dostala 16,7 procent.

"Podíváme-li se nejhrubším rastrem na předvolební kampaně vládní koalice, zbudou nám v síti dvě hesla: Úspory a boj s korupcí - a věrohodnost plnění jednoho hesla podmiňuje druhé," píše novinář.

Chybí promyšlený koncept 

Jenže šetření chybí promyšlený koncept, jsou dle odborníků příliš plošná a boji s korupcí zase chybí komplexní strategický program, ten nebyl vypracován a ani se na něm nepracuje, jde jen o jednotlivé kauzy a i ty vládní koalice, vedení měst či policie a státní zastupitelství neřeší důsledně, jmenuje důvody Hvížďala. 

Vondra chce bojovat s korupcí, ale sám je podezřelý  

Jako příklad uvádí Alexandra Vondru z ODS, který sliboval, že si důkladně posvítí na podezřelé armádní zakázky, ale záhy padl sám v podezření, že loboval za uzavření zakázek na předražené obrněné transportéry. Podobně shledává třeba projekt Opencard, kdy několik auditů prokázalo, že 800 milionů korun, které město za tento projekt zaplatilo, je nehorázná suma a při následném vyšetřování byl na několik lidí vyvíjen nepříjemný nátlak.

Lidé prostě politiky nezajímají 


"Pro občany jsou jen tyto kauzy z posledních dní jasným signálem, že se moc nezměnilo, že politici žijí v uzavřeném světě a vůbec nevnímají, jak je občané vidí nebo dokonce, že politiky to, co si o nich lidé myslí, už vůbec nezajímá," píše Hvížďala.

Více k tématu:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

21:13 Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

Miliardář Zdeněk Bakala prohrál soudní spor s posledním nájemníkem domu na Loretánském náměstí v Pra…