Evropské volby jsou za dveřmi a startuje horká fáze kampaní. Na to konto v pořadu 168 hodin vznikla reportáž představující volební spoty českých stran a hnutí a témata jejich kampaní.
Diváci mohli spatřit poutavý sestřih nejrůznějších výroků, hesel a sloganů na sebe – někdy i se snahou o vtip – navazující.
A tak se pomalu schylovalo k tomu, co předsedu Strany nezávislosti Františka Matějku tolik rozezlilo. Reportéři České televize začali zpovídat politologa Tomáše Lebedu, který před kamerami hovořil o tom, že v Česku máme skoro čtyři desítky stran, které kandidují do Evropského parlamentu, což je podle něj absolutně nezdravé prostředí.
„Těch stran by mělo kandidovat výrazně méně,“ pokračoval Lebeda, podle kterého je to dáno maximálně liberálním volebním zákonem, který v podstatě pouze požaduje poplatek na uhrazení části volebních nákladů ve výši devatenáct tisíc korun, což je podle jeho názoru nic. V té chvíli na jeho slova začalo navazovat video s vystoupením Matějky. „Na konec se směje nejlépe ten vykutálený zlodějíček někde na vrcholu pyramidy, který si z přerozdělovaných peněz vezme svůj díl,“ prohlásil ve videu.
Problém však spočíval v tom, že nešlo o žádný aktuální volební spot, kterým by se Matějkova strana prezentovala před volbami do Evropského parlamentu, jak pořad ve svém popisku označil, nýbrž o video pořízené v květnu 2018.
Předseda Strany nezávislosti ČR tak promptně požadoval od moderátorky Nory Fridrichové na jejím twitterovém účtu vysvětlení, proč pořad 168 hodin vzal rok staré video a použil jej v nedělním vydání a vydával jej za jejich volební spot do Evropského parlamentu v roce 2019. „Co bylo cílem takové záměny? Přikládám náhledy, aby bylo zjevné, o co jde. Děkuji,“ dožadoval se odpovědi.
Reakce Fridrichové se nedostavila, odpověděl za ni spolupracovník pořadu Objektiv Martin Mikule, který se Matějkovi omluvil. Nejdříve odepsal, že příspěvek zahrnoval různá videa kandidátů. „Zařadil jsem do něj i část videa vaší dvojky na kandidátce, pana Richarda Hartmana, ve kterém prezentuje svůj názor na fungování EU,“ dodal Mikule s tím, že uznává, že u spotu nemělo být uvedeno, že jde o spot volební, za což se omlouvá.
Přišla však i jasná odpověď ze strany uživatelů, kteří tuto skutečnost zaregistrovali. Pořad 168 hodin je hlavně pořad dezinformační. Tedy záměna je v souladu se směřováním pořadu, napsal Matějkovi uživatel vystupující jako LJ.
Přidal se i přispěvatel do diskuse Raconteur s poznámkou, že jde o manipulativní žurnalistku držící se antinacionalistického narativu, který je teď před volbami do EP velice hystericky prosazován hlavně z „nezávislých“ veřejnoprávních médií. Přidal rovnou hashtag #168HodinNenavistiNoryFridrichove #FakeNewsMedia.
Na stranu České televize se postavil profil Karl von Bahnhof, který si do Matějky rýpl otázkou: A vy jste si ve 2018 mysleli něco jiného? Nějakej zásadní rozdíl nepozoruju. Jiný diskutující poznamenal, že ať je to, jak je to, není lhaní správné.
Volby do Evropského parlamentu se v celé EU uskuteční mezi 23. a 26. květnem 2019. Evropané k volebním urnám půjdou již podeváté. V posledních volbách, které se konaly ve dnech 22. až 25. května 2014, zvítězilo středopravé uskupení Evropská lidová strana (EPP) před druhými socialisty (S&D). V České republice se volby uskuteční v letošním roce 24. a 25. května. Zhruba desítka stran a hnutí, které u nás kandidují, požaduje vystoupení z Evropské unie.
Podle odhadů výsledků květnových voleb, jež byly zveřejněny poprvé v únoru, si v europarlamentu první pozici udrží evropští lidovci (EPP) a druhé místo znovu obsadí socialisté (S&D). Na základě zmíněných odhadů by v Česku mělo zvítězit hnutí ANO, které může získat až osm mandátů. ČSSD by jako koaliční partner mohla získat tři křesla. Komunistům, kteří podpořili společnou vládu ANO a ČSSD, odhady přisoudily dvě křesla.
Nejspíše největší změnu v souvislosti s květnovými volbami s sebou přináší odchod Británie z Unie. Pokud brexit nastane před volbami, přinese úpravu počtu křesel v Evropském parlamentu. Ze současných 751 míst se po odchodu Británie jejich počet sníží na 705.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab