Proč nejsou plné ulice lidí? Jan Hnízdil naléhavě

27.11.2024 8:42 | Monitoring

V rámci internetového projektu Svědomí národa promluvil obsáhle i lékař Jan Hnízdil. Letos na jaře přišel o ordinaci, když odmítl nadále sdílet názory České lékařské komory a od té doby jeho veřejná činnost spočívá v ježdění po besedách. Jsou to totiž podle něj právě občané, kdo budou muset zemi změnit, politici to nesvedou.

Proč nejsou plné ulice lidí? Jan Hnízdil naléhavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: MUDr. Jan Hnízdil

Premiér Fiala je podle něj odtržený od reálného světa a vůbec netuší, co se mezi lidmi děje. „Co se týče toho srovnání s německými platy, tak vzhledem k tomu, jak padá německá ekonomika si myslím, že by mohly ty německé platy spadnout na ty naše,“ myslí si.

Zatímco u Petra Fialy všichni vědí, že jeho výroky je třeba brát s rezervou, tak u výroků světových politiků, připouštějících eskalaci ukrajinské války, je to riziko mnohem větší. „Já se obávám, že to není hra a že je tu riziko. Absolutně postrádám snahy o vyjednávání a o mír,“ říká lékař. A připomíná, že jediná iniciativa, kterou podnikla naše vláda, byla iniciativa muniční.

„A Biden teď na sklonku života povolí rakety, které doletí až do Ruska? To je skutečně jen lití oleje do ohně a vlastně zkouška, kam až ti psychopaté, ať ze Západu nebo z Východu, dokážou zajít. Ale otázka je, kam jim zajít dovolíme,“ říká lékař. Jeho nejvíc znepokojuje, že lidé to tolerují a ignorují a ještě na financování toho konfliktu přispívají. „Proč nejsou plné ulice lidí, volajících po míru,“ nechápe.

Z jeho pohledu je největší překážkou míru prezident Zelenskyj, a dokud on bude prezidentem, jsou jednání bez šance.

V další části rozhovoru mluvil o klíčovém problému, kterým je neustálá snaha ovládat naší mysl. „Umělá inteligence je úžasný sluha, ale hrozně nebezpečný pán,“ obává se. Dostáváme se do situace, kdy člověk nad technologiemi přestává mít kontrolu, naopak je jimi kontrolován.

„Mainstream ovládl sociální sítě, já jim říkám asociální, a má kontrolu, co se k nám jejich prostřednictvím dostává,“ vysvětluje. Má to podle lékaře dopad na lidské chování.

Nedávno sám získal bizarní zkušenost, kdy jej ve videu, dokonale napodobujícím televizi CNN Prima News, „pohřbili“. Byl tehdy v lese na houbách a jeho manželce volaly desítky lidí, že prý byl zavražděn.

Nedávno byla zpráva zopakována a až poté ji televize začala nějak řešit. „Já jsem nepochybnoval ani minutu, že je to fake, že to není z té televize. Ale zaskočilo mě, kolik lidí tomu uvěřilo,“ přiznal. I mnoho známých mu psalo.

Ukazuje to obecnější problém, že informací už je tolik, že člověk není schopen si je ověřit.

Kromě toho jej ale zaujalo, že podobné „reklamě“ čelil i Jaroslav Dušek, nebo profesor Jan Pirk, kteří se za covidu stavěli proti zavíracímu mainstreamu. „Pro mě je to ukázka, že když s nějakým člověkem nesouhlasíte a nemůžete ho zlikvidovat fyzicky, tak ho zlikvidujete virtuálně,“ přemýšlí. Je to takový signál pozor, pozor.

Hnízdil za covidu kritizoval přístup České lékařské komory, rozesílal studie a snažil se přesvědčovat o alternativních cestách. Za to se jej snažili z komory dokonce vyloučit. Nakonec z ní odešel sám, a tím přišel o ordinaci.

Rozhodně se ale nenudí. „Svoboda a demokracie se neděje u voleb, to je práce na plný úvazek,“ obává se. Pokud by to tak bylo, tak bychom se o žádné demokracii nebavili, protože volby dnes vypadají tak, že politici něco naslibují a volič pak čtyři roky zděšeně kouká.

„Pak zíráme, ale to je náš problém, že jsme to dopustili. Teď si zase myslíme, že tato vláda po volbách odejde a my zvolíme nějakou jinou, lepší. No nezvolíme,“ obává se.

Lidé podle něj vlastně chtějí slyšet, že politik problémy vyřeší za ně. Pokud jim řekne, že bez jejich aktivity to nepůjde, tak nemá šanci. „Spasitel neexistuje, jediný, kdo nás může spasit, jsme my společně,“ obává se.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…