Petruška Šustrová s obavami sleduje, pod jakým tlakem se ocitá Ukrajina. Vedle koronaviru ukrajinskou společnost trápí řadu let trvající boje na Donbase a k tomu všemu se teď přidala ještě hrozba vpádu ruské armády do celé země. V textu pro Lidové noviny, který se objevil i na serveru Neviditelný pes, si uznávaná novinářka a někdejší mluvčí Charty 77 položila otázku, proč vlastně Ruská federace na Ukrajinu vyvíjí tento enormní tlak.
A sama nabídla odpověď.
Není tajemstvím, že ačkoli je Ruská federace největší zemí světa a sahá od Kaliningradské oblasti až po Vladivostok, po ekonomické stránce rozhodně nepatří k nejúspěšnějším. Lépe na tom je EU jako celek, jednotlivě některé její členské státy, ale také Kanada, Austrálie, Jižní Korea a Japonsko.
Šustrová tvrdí, že vláda v Moskvě si je toho vědoma a tak se snaží odvézt pozornost Rusů od vnitřních ekonomických problémů k obavám z vnějšího nepřítele a k myšlenkám na slavnou minulost Ruska v době, kdy ještě existoval Sovětský svaz, či carské Rusko. Oba tyto státní útvary hrály v posledních dvou stech letech důležitou roli ve světové politice. Ruská vláda v dnešních Rusech živí pocit, že jejich země tuto významnou roli hraje dál. To mělo podle Šustrové potvrdit např. obsazení ukrajinského poloostrov Krym.
„Pamatuji se dobře, jak jsem v Moskvě, když jsem tam naposledy byla, všude viděla plakáty a billboardy „Krym naš“, i na to, jak se nás naprosto neznámí lidé ptali, zda jsme pro Krym – rozuměj pro to, aby Krym zůstal Ukrajině. A jak následovaly dlouhé nepříjemné debaty o tom, jak jsou všichni proti Rusku a chtějí mu škodit. Jak proti tomu měla pomoci anexe Krymu, se z mého hlediska nedalo pochopit – ale z jejich ano. Anexí Krymu, který „Rusku vždycky patřil“, prokazovala jejich země svoji velikost a sílu, svou schopnost prosadit, co si usmyslí, a předvést tak světu, že si nedají od nikoho poroučet. Odhaduji, že stejné pocity provázejí i hromadění vojáků na ukrajinských hranicích,“ napsala Šustrová.
- Celý komentář naleznete zde
„Určitě tedy momentální ruský výhrůžný postoj souvisí s vnitřní situací. A možná víc než s těmi hranicemi, možná víc než s celou Ukrajinou. Svědčí o tom i historická politika – tedy politický výklad historie, v němž se ve jménu slavného vítězství ve Velké vlastenecké válce ospravedlňuje i Stalin a jeho zločiny,“ doplnila ještě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.