Profesor Jiří Beran dlouhodobě tvrdí, že boj proti epidemii nemá být zaměřený plošně, jako to dělá vláda, ale na rizikové skupiny. Již v říjnu tvrdil, že přes 90 procent úmrtí s covidem se týká lidí přes 65 let. Právě na ně měla být zamířena největší péče.
Profesor Beran analýzu, na kterou upozornily i ParlamentníListy.cz, poskytl premiéru Babišovi i ministerstvu zdravotnictví. Ti podle něj udělali chybu, když jako „vnímavou skupinu“ definovali celou populaci.
Právě identifikace „vnímavé skupiny“ je přitom podle Berana základem pro nastavení správných, účelných a přiměřených protiepidemických opatření.
Lidé nad 65 let přesahovali již v době Beranovy analýzy (v říjnu) více než devadesátiprocentní podíl jak ve statistikách úmrtí, tak hospitalizací (a od té doby se s rozšířením covidu v pečovatelských zařízeních toto procento prý ještě zvýšilo).
Nejohroženější skupinou jsou podle Berana „institucionalizované osoby starší 65 let“, tedy lidé žijící v domovech důchodců, nebo v LDN. Ti tvoří asi jedno procento populace (100 tisíc lidí), ze zemřelých ale do této skupiny patří každý čtvrtý.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav