Profesor Hořejší: Zavřít Česko jsme měli v září. Covid se šíří v práci

21.10.2020 11:56 | Zprávy

Profesor molekulární imunologie Václav Hořejší v živém vstupu České televize před tiskovou konferencí vlády pověděl, že již brzy budeme mít dvakrát až třikrát větší počet mrtvých, než máme nyní. „To, co se stalo během těch prázdnin, bylo tragické. To rozhodnutí, které ta vláda přijala, bylo pozdě, nedostatečné. Teď sklízíme plody těchto nezdarů,“ myslí si vědec. Důkladným řešením by byl kompletní lockdown.

Profesor Hořejší: Zavřít Česko jsme měli v září. Covid se šíří v práci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Imunolog byl hostem vstupu v České televizi, kdy okomentoval současnou situaci kolem vývoje epidemie koronaviru. Vstup probíhal krátce před tiskovou konferencí vlády, kde měla být vyhlášena nová protikoronavirová opatření. Hořejší varoval již v létě před rychlým rozvolňováním. „Jaké máte pocity? Nemáte pocit takového trochu skeptického zadostiučinění?“ chtěl vědět moderátor.

Hořejší však pověděl, že by byl mnohem radši, kdyby se mýlil, ale on spolu s dalšími kolegy tento vývoj očekával. „To, co se stalo během těch prázdnin, bylo tragické. Ta rozhodnutí, která vláda přijala, bylo pozdě, nedostatečné, postupně, po drobných kouskách se něco přidávalo. To je všechno špatně a teď sklízíme plody těchto nezdarů,“ myslí si vědec.

Moderátor však Hořejšího upozornil na to, že čísla nakažených rostou v celé Evropě a tázal se, zda by skutečně pomohlo, kdyby byly roušky přikázané ve vnitřních prostorech. „Já si myslím, že by to skutečně pomohlo a já vůbec nechápu ten zuřivý odpor proti rouškám. Někteří to vykládají jako nějaké zásadní omezování osobní svobody a jako nějakou rouškovou totalitu. Bohužel tento názor šíří spousta populárních lidí, zpěváků, bohužel i některých lékařů,“ rýpl si imunolog. Jedná se tedy prý o minimální omezení a již dávno před koronavirovou krizí jsme si prý mohli všimnout toho, že někteří asijští turisté měli na sobě roušku na mnoha místech, když věděli, že jsou nachlazení či onemocněli respirační chorobou, jelikož tam to je zvykem a jde o běžnou věc. „Já vůbec nechápu, proč to u nás budí takové emoce,“ pověděl.

Přiznal však, že je poněkud skeptický k současným a nově plánovaným omezením. „Já bych očekával, že ti, kteří o tom rozhodují, tak mají nějaké kvantitativní podklady a vědí, jestli to, že se zavřou některé služby, tak jestli to přispěje ke zlepšení, které bude řádově o jedno procento lepší, než ta současná situace nebo o deset procent. Kdyby to bylo o deset procent, tak to stojí za to, kdyby to bylo jedno procento, tak asi moc ne. Já se obávám, že tyto údaje nejsou známy a i principiálně asi mohou být nějak přesněji známé,“ myslí si. Šedesát procent šíření nemoci je prý řešeno současnými opatřeními. Většina z těch čtyřiceti procent se však týká nákazy na pracovišti. Pokud by se to mělo udělat důkladně, tak by se dle Hořejšího musel udělat kompletní lockdown, tedy to, že by lidi nesměli chodit ani do práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

22:36 Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 20…