Podle Krejčího je málo pravděpodobné, že by lidovce nahradilo hnutí Tomia Okamury Úsvit přímé demokracie.
Bělobrádkova strana má program a její poslanecký klub vydrží
„Rozdíl mezi lidovci a Okamurou je v tom, že u lidovců jsou programové kontury a okamurovci jsou populistickou partou,“ tvrdí Krejčí. Populisté jsou pak nevyzpytatelní, protože neustále musí dělat kampaň, aby si udrželi přízeň občanů.
Krajčí také dodal, že u KDU-ČSL je mnohem pravděpodobnější zachování poslaneckého klubu. Naproti tomu okamurovcům hrozí přechody poslanců k jiným stranám.
Očistec mimo sněmovnu naučil lidovce držet pohromadě
Politolog pak poukázal na obrodu, kterou prošla strana Pavla Bělobrádka po odchodu „radikálně liberálního křídla v čele s Miroslavem Kalouskem“.
„Očistec, který si prožili mimo Poslaneckou sněmovnu, je naučil držet pohromadě. Tohle už je ta klasická lidovecká parta,“ popsal Krejčí.
Problém s restitucemi nebude. Lidovcům nic nebrání ve vstupu do vlády
Profesor Krejčí také naznačil, že účast ve vládě bude pro lidovce výhodná. Všechny tři strany se jen musí dohodnout, kterou větu z programu vymění za jinou a které křeslo za jiné křeslo. Případný kámen úrazu v podobě církevních restitucí byl navíc údajně odvalen.
„Kdyby poslouchali Sobotku, tak by zjistili, že prohlásil, že se musí napřed dohodnout s církvemi. A s církvemi se na změně zákona nedomluví, takže nebudou žádný nový zákon předkládat. Kdyby totiž chtěli změnu restitučního zákona, tak se nebudou bavit s církvemi, od toho mají sněmovnu. Takže je už kompromis hotov a je jednoznačně vstřícný vůči lidovcům,“ uzavřel Krejčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe