Profesor Sokol má jasno: Islámu se nebojím, strach mají spíše uprchlíci

26.06.2015 21:35 | Zprávy

Profesor Jan Sokol z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vysvětluje, proč se nebojí islámu, i když dnes jsme nuceni čelit i jeho radikálním podobám. Ve zkratce lze totiž říci, že se radikalismus rodí v izolaci, které jsou muslimští věřící v Evropě často vystaveni. V ní se prohlubují jejich obavy z nové společnosti, takže hledají oporu ve víře. To je ale může ještě více izolovat, až se zrodí islámský radikál.

Profesor Sokol má jasno: Islámu se nebojím, strach mají spíše uprchlíci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Sokol

Především v České republice žije tak málo muslimů, že se jich podle profesora Sokola není třeba bát. Podle něj ale totéž platí i v zemích, kde žije muslimů více. Ty státy fungují. A pokud se dnes lidé bojí uprchlíků, mohli by si vzpomenout i na doby, kdy byli Češi v roli uprchlíků a museli se naučit žít v jiných společnostech. Ani pro ně to nebylo lehké. Problém spočívá v tom, že dnešní Západ často uprchlíky nepřivítá, nechává je žít ve vlastních komunitách a nevšímá si jich. To však může fungovat jen tehdy, když uprchlíků nejsou tisíce.

Jak vzniká radikál?

„Jenže když jich přijdou najednou tisíce a okolí se k nim nechová právě přátelsky, mohou se strachu z cizoty bránit naopak tím, že si začnou budovat svá vlastní a výlučná společenství. Tím spíš, když třeba ženy nechodí do práce, jak byly z domova zvyklé, nenaučí se jazyk a děti budou vychovávat, jako kdyby žily na turecké nebo marocké vesnici. Dokud aspoň muži mohou pracovat, má taková domácnost přece jen nějaké lidské spojení s okolní společností a může se jí pomalu přestávat bát,“ píše profesor na svých osobních stránkách.

Na to pak navazuje další problém. Zatímco v islámském světě je politická moc propojena s mocí náboženskou, když emigrant dorazí do Evropy, zjistí, že u nás nic takového nenajde. A protože islám nemá svého papeže, věřící si musí často vystačit jen s Koránem, který je v některých ohledech relativně přísný. Např. co se týče jídla či nošení oblečení. Současně tito lidé vidí, že západní společnost trpí řadou neduhů.  

„A pokud má náhodou s okolní společností také špatné zkušenosti, může svoji obec začít aktivizovat proti ní. Může plamenně kritizovat její nedostatky, špatné mravy moderních Evropanů, a naopak horovat pro tu pravou a čistou muslimskou společnost, kde vládne přísná šaríja a každý poklesek se náležitě trestá. V duchu Koránu, který nezná velké pochybnosti, je může ujišťovat o tom, jak právě oni mají Boha na své straně – a z frustrovaného mladíka se stane boží bojovník. Takhle vzniká islamismus, který opravdu nahání strach,“ konstatuje Sokol.

Jak vidno, k radikalizaci přispívají strachy na obou stranách a nejlepší cestou by bylo je odložit a pozvat imigranta dál, ven z ghetta, aby se cítil součástí společnosti ve svém novém domově. Musí se to však udělat včas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…