„Vzhledem k ukrajinské krizi dochází k zásadním tektonickým změnám. Je třeba si připomenout dva roky staré konstatování americké administrativy, že Rusko zůstává hlavním strategickým nepřítelem. Také, že by se měla zvýšit spolupráce elit v jednotlivých zemích, aby se dosáhlo koordinovanějšího postupu," začíná profesor Peter Staněk v eseji Možný scénář budoucího vývoje, jehož pracovní verzi s možností z ní čerpat poskytl ParlamentnímListům.cz. Nastiňuje v ní některé možnosti, jak se bude v dalších dvaceti letech svět utvářet.
Zdánlivá slabost Obamy
Svět se podle profesora Staňka ze Slovenské akademie věd dostal v mnoha aspektech do obrovské nerovnováhy. Svobodný trh je minulostí, teď je ovládán jedinci na úkor celého zbytku. Peter Staněk byl v letech 1997 až 1998 státním tajemníkem Ministerstva financí Slovenska a nyní působí jako poradce premiéra Roberta Fica.
„Je třeba připomenout, že i když je prezident Obama označovaný jako slabý prezident, který neprosazuje americké zájmy s dostatečnou razancí, ve skutečnosti ale dochází k prosazování amerických zájmů mnohem víc měkkou formou, a k vytváření situací, v nichž jsou partneři USA stejně přinuceni realizovat jednotlivé kroky a opatření. Celkový vývoj směřuje k tomu, že v řadě případů jednotlivé země Evropské unie nechtějí realizovat či být poslušnými vykonavateli amerických strategických plánů," zamýšlí se.
Nové trendy ve zbrojení
Rusko i USA realizují obrovskou přestavbu ozbrojených sil. Podle Staňka jde o vybudování nových zbraňových systémů, vypracování nových strategických doktrín určujících operace v rámci planetárního systému. To je nová flotila špičkových torpédoborců, používání nových druhů a generací letadel, které mohou operovat v rámci celé planety. Stále více a více se používají špičková zařízení jako drony a ostatní kategorie bezpilotních letadel, které zamezí ztrátám lidského personálu. „Nicméně může docházet k obrovským ztrátám na straně civilního obyvatelstva. Například operace ve vazbě na bezpilotní letadla v Afghánistánu a Pákistánu mohly vést ke ztrátě více než tří a půl tisíce civilistů," dodává.
„Zároveň se USA snaží přesunout velkou část vojenských oprací na soukromé vojenské jednotky v rámci spolupráce například se společností Blackwater, což se realizuje v Afghánistánu, Iráku, ale pod heslem boje proti terorismu i v některých zemích Jižní Ameriky. Administrativa USA se tak nemusí vlastnímu národu zodpovídat za vojenské ztráty, ke kterým dochází, protože jde o ztráty soukromých nájemných žoldnéřů," podotýká.
Formální zastavení závodů ve zbrojení je prý jen krytím skutečných závodů ve zbrojení, z čehož vyplývá i důležitá pozice vojensko - průmyslových komplexů v jednotlivých zemích. Jedna ze základních strategických doktrín vychází ze skutečnosti, že se operačním polem stává celá planeta. „Bádá se v oblasti systémů, které nepředstavují úplnou devastaci protivníkova území, ale vytváří obrovskou míru úmrtnosti. Biologické zbraně se vyvíjejí v USA i v Rusku. Třeba Severní Korea pokračuje ve vývoji biologicky selektivních zbraní, které napadají jen určitá etnika. Číňané zkoušejí vlastní hypersonické kluzáky," vysvětluje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský