Profesor Vostatek se zúčastnil diskuse s příspěvkem zabývajícím se doplňkovým českým penzijním spořením. Podle něj je hlavní problém v tom, že není oddělen majetek fondů, které příspěvky spravují, od majetku střadatelů.
Chybu podle Vostatka udělala Klausova vláda, když nepřevzala standardní západní model pojistného práva, který přitom byl aplikován u životního pojištění.
Podle Vostatka se dá mluvit o „selhání trhu“. Připomíná, že Světová banka již v roce 2001 urgovala, aby byla jednoznačně oddělena aktiva akcionářů a klientů zavedením modelu podílových fondů. Ten byl zaveden až důchodovou reformou Nečasovy vlády, když se penzijní fondy transformovaly na „penzijní společnosti“. Klienti přistupují k jejich „účastnickým fondům“.
Základní slabinou jsou však nízké reálné výnosy pro klienty. Důvodem je konstrukce produktu, i vysoké režijní náklady. Profesor Vostatek vše dokládá konkrétními čísly.
Ohlašovaná koncentrace státní podpory na skutečné penzijní pojištění se podle Vostatka nekoná. Ve skutečnosti se prý jedná spíše o spořicí produkt, závislý výrazně na tom, kolik prostředků do systému člověk odvede. To zásadně poškozuje některé skupiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav