„Před volbami jsme si již zvykli na leccos, ale to, co před pár dny předvedla Poslanecká sněmovna, respektive co v posledních měsících předvádí celý parlament, již přesáhlo běžnou představivost,“ zahájila politoložka Dvořáková komentář na blogu Aktuálně.cz.
Narážela na změny provedené v registru smluv. Jako profesorka politologie je Dvořáková zvyklá na ledacos. Politici před volbami rozdávají dárečky, i když na to státní kasa třeba zrovna nemá. Ony zdroje přece jen někde budou, ujišťují zákonodárci voliče. Mnohem horší podle Dvořákové je, že zákonodárci udělali v registru smluv změny, v nichž se hraje o miliardy, možná až o stovky miliard. Politici tak podle Dvořákové znovu dokázali, že nechávají prostor „k dojení státu“. Dopravní podnik hl. města Prahy, Lesy ČR nebo Budvar nebudou muset zveřejňovat smlouvy. I nadále se tak mohou dít věci, jaké známe z minulosti. Předražené nákupy služeb a tak podobně.
„Obecně je známo, že podniky s účastí státu, kraje, města jsou častým zdrojem nelegálního financování politiky. Dobrým řešením většinou není privatizace, protože cílem má být zabezpečení kvalitních specifických služeb veřejnosti, nikoli zisk. Řešením je nastavení kontrolních mechanismů, přičemž zveřejňování smluv má klíčovou funkci,“ píše Dvořáková.
Máme sice úřad, jenž má dohlížet na financování stran, jenže ten ještě nemá ani kompletní vedení. A volby jsou už za nějakých osm měsíců, takže vlastně není kam spěchat, poznamenává dál ironicky dáma. Senát by na tom ještě mohl něco změnit, ale je otázka, zda politici najdou vůli k nápravě, když nás opravdu čekají jak sněmovní, tak později i prezidentské volby. V obou jde o hodně a politici budou chtít získat peníze pro své kandidáty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp