"Plat horníka je zhruba 25.000 korun čistého, ročně je to přes čtvrt milionu. Pokud se z trhu ztratí tento příjem, budou padat i drobné podniky, které poskytují služby, protože ti horníci mají peníze a mohou si je kupovat," řekl Richard Falbr.
Za prolomení limitů těžby se jednoznačně postavil premiér v demisi Jiří Rusnok, jeho vláda už ale o usnesení rozhodovat nebude. Nově vznikající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce podle koaliční smlouvy vést o limitech nejprve diskusi a rozhodnout do dvou let. "Je to věc jednání nejen s ČSSD, ale i s těmi dalšími stranami," doplnil Falbr. Podle hospodářské rady by o limitech měli rozhodnout obyvatelé Ústeckého kraje v referendu. "Dělali jsme průzkum, co lidem nejvíc vadí, a prolomení limitů je až na posledním místě," dodal Falbr.
O zrušení usilují především těžební firmy. Předseda dozorčí rady Severní energetické Jan Dienstl v dubnu řekl, že prolomení limitů pro lom ČSA na Mostecku by umožnilo prodloužit jeho životnost o 150 let a zaměstnat tisíce lidí. Firmám to ovšem přinese i velké zisky. Skupina Czech Coal, jejíž součástí Severní energetická donedávna byla, měla za loňský rok konsolidované tržby 9,9 miliardy korun.
Naopak na zachování limitů trvají zástupci některých obcí v blízkosti dolů a ekologové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk