Německý ekonom Holger Zschaepitz upozorňuje, že se německá ekonomika „stále více propadá do krize“. Upozornil na skutečnost, že obchodní výhled Institutu pro ekonomický výzkum (IFo), jednoho z největších německých ekonomických think-tanků, klesl na nejnižší úroveň od února tohoto roku.
„Index alespoň neklesl tak prudce, jak se očekávalo,“ poukázal ekonom na pozitivní skutečnost. Konkrétně se ukazatel očekávání institutu Ifo snížil na 86,8 bodu z revidovaných 87 bodů v předchozím měsíci. Tento pokles byl menší, než předpokládali analytici, kteří očekávali pokles na 85,8 bodu.
Good Morning from #Germany where the economy is increasingly falling into crisis. Ifo business outlook dropped to lowest level since Feb, w/expectations worsened in both manufacturing and services. At least the index did not fall as sharply as expected.
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) August 26, 2024
The Ifo institute’s… pic.twitter.com/2xxlMvZw7X
ifo Geschäftsklimaindex gesunken - Der ifo #Geschäftsklimaindex fiel im August auf 86,6 Punkte, nach 87,0 Punkten im Juli. Die deutsche Wirtschaft gerät zunehmend in die Krise. #ifoUmfrage@KlausWohlrabe@FuestClemens#Geschäftslage und #Geschäftserwartungen pic.twitter.com/eBBAgqz5b6
— ifo Institut (@ifo_Institut) August 26, 2024
Že německá ekonomika čelí potížím a trend naznačuje zhoršování hospodářských podmínek vnímá i český ekonom Lukáš Kovanda. „Špatné zprávy z Německa. Jeho ekonomika i ve druhém letošním čtvrtletí stagnovala, ba mírně klesala,“ oznámil na sociální síti X v úterý ráno.
Jako problém pro německou ekonomiku Kovanda identifikoval klesající výkon čínské ekonomiky. „Klíčovým důvodem je ochabování čínské ekonomiky, na níž je ta německá stále závislejší,“ uvedl český ekonom.
Upozornil na možnost, že Číně hrozí další potíže kvůli posílení její měny, jüanu v souvislosti se snižováním úrokových sazeb ve Spojených státech amerických. Silnější jüan může zkomplikovat ekonomické podmínky v Číně, což by se mohlo negativně odrazit na německé ekonomice.
Špatné zprávy z Německa. Jeho ekonomika i ve druhém letošním čtvrtletí stagnovala, ba mírně klesala. Německo tak "padá do krize", varuje prezident tamního prominentního Ifo institutu Clemens Fuest. Klíčovým důvodem je ochabování čínské ekonomiky, na níž je ta německá stále… pic.twitter.com/oqmzZdXQjw
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) August 27, 2024
Kovanda též zmínil varování Clemense Fuesta, prezidenta Institutu Ifo, který říká, že Německo „padá do krize“. „Německá ekonomika padá stále hlouběji do stagnace – do této krizové situace,“ uvedl prezident Ifo institutu Fuesta v návaznosti na zveřejněná data o německé ekonomice. „Celkově to není dobrá zpráva pro ekonomický růst v tomto roce,“ dodal.
Fuesta poukázal problémy ve výrobě a pokles investic. „Méně se investuje do Německa. Je zde méně důvěry,“ řekl.
ifo-Präsident @FuestClemens im #Interview zum ifo #Geschäftsklimaindex August 2024 #ifoUmfrage @KlausWohlrabe pic.twitter.com/GNHXMiFX4f
— ifo Institut (@ifo_Institut) August 26, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová